REJESTRACJA / INFORMACJA
(22) 566 22 22

Badanie elektromiograficzne (EMG)

Badania endoskopowe

Endoskopia przewodu pokarmowego to badanie w trakcie, którego oceniany jest górny i dolny odcinek przewodu pokarmowego. W trakcie badania do ciała poprzez naturalne otwory (nos, usta lub odbyt) wprowadzany jest giętki przewód zakończony kamerą umożliwiającą uzyskiwanie a następnie archiwizowanie wysokiej jakości obrazów w powiększeniu. W trakcie badania oceniane są poszczególne fragmenty przewodu pokarmowego oraz stan błony śluzowej.

W Pracowni Endoskopowej CM Damiana użytkowany jest sprzęt firmy Olympus, będącej wiodącym producentem endoskopów na świecie. Stosowanie najlepszego dostępnego na rynku sprzętu endoskopowego zdecydowanie poprawia wykrywalność zmian chorobowych, co zwiększa szanse pacjentów na prawidłową diagnostykę, oraz szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Lekarze wykonujący badania endoskopowe są specjalistami w dziedzinie gastroenterologii, posiadającymi wiedzę teoretyczną i ogromne doświadczenie praktyczne, co zapewnia bezpieczeństwo i komfort pacjentów. Ciągłe podnoszenie swoich umiejętności pozwala wprowadzać nowe techniki i technologie endoskopowe do rutynowej praktyki endoskopowej.

Gastroskopia

Jest to badanie endoskopowe polegające na ocenie górnego odcinka przewodu pokarmowego: przełyku, połączenia przełyku i żołądka (wpust), żołądka, połączenia żołądka i dwunastnicy (odźwiernik), oraz dwunastnicy.

Badanie jest krótkie, nie jest bolesne. Jedynie ruch endoskopu powoduje dyskomfort w gardle pacjenta, niekiedy dochodzi do odbijania powietrza co nie jest niebezpieczne ani bolesne.

Przygotowanie do badania

  • 6h przed badanie mnie należy spożywać posiłków oraz napojów,
  • 1h przed badaniem nie wolno palić tytoniu/ stosować e-papierosów,
  • Przez 40 minut po badaniu nie wolno jeść i pić

Znieczulenie do badania

Rutynowo gardło znieczulane jest lignokainą, co w większości przypadków jest wystarczające. Istnieje możliwość wykonania badania w krótkim znieczuleniu dożylnym.

W trakcie badania są pobierane wycinki na test urazowy wykrywający bakterię Helicobacter pylori. Wynik testu jest wpisywany w kartę badania. Możliwe jest również pobieranie wycinków do badania histologicznego, które są przekazywane do laboratorium patomorfologicznego, w którym podlegają ocenie lekarza- specjalisty patomorfologa. Wyniki pacjent otrzymuje w przeciągu dwóch tygodni.

Gastroskopia przez nos

Dzięki stworzeniu przez firmę Olympus ultra cienkiego endoskopu jest możliwe wykonywanie badania gastroskopii przez nos. Endoskop ma średnicę zewnętrzną 4,5mm (tradycyjny 9mm). Pomimo tak niewielkich rozmiarów, możliwe jest uzyskiwanie wysokiej jakości obrazów jak również pobieranie wycinków na test urazowy (Helicobacter pylori) oraz do badań histologicznych.

Przygotowanie do badania

Chęć wykonania badania gastroskopowego w opcji przez nos powinno być rejestrowane wcześniej w Recepcji, gdyż wymaga wcześniejszego przygotowania dodatkowego sprzętu.

Badanie to wiąże się ze zdecydowanie mniejszym stresem i dyskomfortem dla pacjentów i jest często badaniem z wyboru u osób które nie tolerują badania przez usta.

Znieczulenie do badania

Przed badaniem nozdrze jest znieczulane roztworem lignokainy i jest zakładany miękki silikonowy cewnik który upewnia lekarza o jego drożności.

Bardzo rzadko dochodzi do uszkodzenia śluzówki co może objawić się obecnością śladowych ilości krwi, są to niegroźne objawy które ustają samoistnie.

Kolonoskopia

Jest to badanie pozwalające na ocenę odbytnicy, esicy (sigmoidoskopia), zstępnicy, poprzecznicy, wstępnicy oraz kątnicy (pełna kolonoskopia).

Niekiedy koniczne jest również  wykonanie badania końcowego odcinka jelita cienkiego (kolonoskopia z illeoskopią).

Przygotowanie do badania

Przygotowanie jelita grubego do kolonoskopii zaczyna się 5 dni przed wyznaczonym terminem badania. Pozwoli to na dokładne przygotowanie jelita do badania, co umożliwi jego dokładną ocenę. Im lepsze przygotowanie tym większe są szanse na wykrycie drobnych zmian takich jak polipy, uchyłki czy wczesne zmiany nowotworowe. Należy wtedy przejść na dietę pozbawioną resztek pokarmowych. Ze swojego jadłospisu należy wykluczyć zupełnie warzywa, owoce zwłaszcza bogate w pestki, mleko, potrawy tłuste, kasze, soki przecierowe, zupy warzywne, ciemne pieczywo z ziarnem. Dozwolone są mięsa i ryby (zwłaszcza gotowane, duszone, grillowane), makarony, białe pieczywo, ryż, kawa, herbata, soki klarowne, galaretki i kisiele (bez owoców), klarowne buliony.

W momencie rozpoczęcia czyszczenia jelita należy powstrzymywać się od przyjmowania pokarmów. Można pić płyny takie jak: klarowne soki, herbatę i kawę bez mleka, buliony.

Gdy godzina badania jest wyznaczona przed 12.00

1 dzień przed badaniem:

  • Rano należy  wypić 1-szą saszetkę Citra fleet rozpuszczoną w 0,5 szklanki wody, a następnie dopić 2 litry wody/klarownego soku
  • Po 6-8 godzinach należy wypić 2- gą saszetkę Citra fleet rozpuszczoną w 0,5 szklanki wody, a następnie dopić 2 litry wody/ klarownego soku.

Gdy godzina badania jest wyznaczona po 12.00

1 dzień przed badaniem:

  • Po południu należy wypić 1-szą saszetkę Citra fleet rozpuszczoną w 0,5 szklanki wody, a następnie dopić 2 litry wody/klarownego soku
  • W dniu badania wcześnie rano należy wypić 2-gą saszetkę Citra fleet rozpuszczoną w 0,5 szklanki wody, a następnie dopić 2 litry wody/ klarownego soku.

Leki przyjmowane przez pacjenta, a przygotowanie do badania.

Wszystkie zmiany w sposobie przyjmowania leków przed badaniem należy omówić z lekarzem kierującym na badanie.

Na 7 dni należy odstawić doustne preparaty żelaza.

  • Leki kardiologiczne, w tym na nadciśnienie tętnicze w  dniu badania należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, jednak dniu badania należy zażyć je wcześnie rano popijając niewielką ilością wody.
  • W dniu badania nie należy przyjmować leków przeciw cukrzycy oraz insulin.
  • Leki przeciw krzepnięciu krwi należy przyjmować według wskazań kardiologa i z nim konsultować ich odstawienie przed badaniem.

Znieczulenie do badania

Zalecane jest krótkie znieczulenie dożylne, w którym jedynym nieprzyjemnym dla pacjenta momentem jest zakładanie wkłucia do żyły. Po badaniu pacjenci mogą odczuwać dyskomfort oraz wzdęcie brzucha. Jest to związane z zalegającym w jelitach powietrzem. Uciążliwości te ustąpią samoistnie lub po podaniu ogólnie dostępnych leków rozkurczowych i przeciwwzdęciowych. Badanie jest nieprzyjemne dla większości Pacjentów, choć tolerancja badania jest ściśle zależne od indywidualnych możliwości badanej osoby. Na większy dyskomfort oraz nieprzyjemne doznania bólowe, narażone są osoby szczupłe, po operacjach brzusznych oraz ginekologicznych.

Dzięki posiadanym umiejętnościom lekarzy endoskopistów oraz wyposażeniu pracowni Endoskopowej CM Damiana procedury kolonoskopii są wykonywane w sposób bezpieczny zgodnie z najwyższymi standardami zabiegowymi.

Kontakt

Centrum Medyczne Damiana
Pracownia Badań Endoskopowych
ul. Wałbrzyska 46
Tel. (22) 566 22 22

Zadaj Pytanie

Poniższy formularz kontaktowy nie służy do udzielania porad medycznych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych

* pola wymagane

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o aktualnych promocjach, wpisz swój adres e-mail.

Damian online

W tym miejscu możesz umówić się na wizytę online, sprawdzić wyniki badań, przepisane recepty oraz odwołać umówioną wizytę.

Znajdź lekarza

Tutaj znajdziesz lekarza po wpisaniu imienia i nazwiska, specjalizacji lub przychodni, w której konsultuje Pacjentów.

Strefa pacjenta

Interesujesz się profilaktyką zdrowia?
Sprawdź, co piszą na ten temat nasi specjaliści.

HAPPY HOURS

Sprawdź, z których konsultacji możesz skorzystać z 20% zniżką.

Proszę czekać...