SPRZEDAŻ ONLINE

Kup pakiet poprzez naszą stronę interenetową.

Operacja i leczenie zaćmy

Operacja i leczenie zaćmy

Z przyjemnością informujemy, że Centrum Medyczne Damiana poszerzyło ofertę zabiegów z zakresu mikrochirurgii oka o zabiegi usuwania zaćmy.

To, co nas wyróżnia:

 • Troskliwa opieka
 • Zaufany personel medyczny
 • Wysokiej klasy specjaliści
 • Nowoczesny sprzęt diagnostyczny
 • Krótkie terminy
   

Co to jest zaćma?

Aby oko ludzkie widziało prawidłowo bez okularów musi mieć idealną budowę. Rogówka, będąca strukturą idealnie przezierną powinna posiadać odpowiednie promienie krzywizny, moc zbyt wysoka lub niska uniemożliwia dobre widzenie bez okularów. Różne promienie krzywizny rogówki w różnych jej osiach to astygmatyzm. Pacjent z taką wadą odbiera zniekształcony obraz. Dla prawidłowego widzenia niezbędna jest prawidłowo zbudowana soczewka, idealnie przezierna. Soczewka ludzka wygląda jak cukierek lentilek, jest zawieszona w oku na wielu mikroskopijnych więzadełkach, które tworzą wraz z mięśniem rzęskowym obwódkę rzęskową bardzo istotną w procesie akomodacji, czyli dostosowania oka do widzenia z daleka i z bliska. Soczewka zbudowana jest z białek i wody, rozwija się w życiu płodowym człowieka i rośnie całe jego życie zmieniając procentową zawartość poszczególnych białek i wody. W trakcie życia z idealnie przeziernej struktury robi się żółta lub biała i zaczynamy widzieć gorzej. Okulary zaczynają zmieniać moc, aż w końcu nie poprawiają widzenia. Pogorszenie widzenia, które przeszkadza w życiu codziennym jest wskazaniem do usunięcia zaćmy, czyli katarakty. Zaćma jest więc bezbolesnym, postępującym procesem utraty widzenia odwracalnym w procesie chirurgicznego zabiegu. Bardzo istotną strukturą jest galaretka wypełniająca oko, czyli ciało szkliste. Zbudowane z równolegle ułożonych blaszek, beznaczyniowe, idealnie przezierne. Wszystkie te struktury nie zapewnią dobrego widzenia, gdy uszkodzony jest nerw wzrokowy lub siatkówka. Może się tak zdarzyć w przebiegu licznych chorób oczu np. jaskry lub AMD.

U kogo występuje zaćma?

W chwili obecnej ponad pół miliona Polaków żyje z zaćmą kwalifikującą się do zabiegu operacyjnego. Zapotrzebowanie na skuteczne leczenie zaćmy stale rośnie w związku ze starzeniem się naszego społeczeństwa. Jednak nie tylko w starszym wieku zaćma utrudnia normalne funkcjonowanie.

Czynniki ryzyka wystąpienia zaćmy:

 • zaburzenia genetyczne w chwili urodzenia,
 • zakażenie śródmaciczne np. różyczka,
 • choroby matki występujące podczas ciąży,
 • choroby metaboliczne np. cukrzyca,
 • długotrwałe stosowanie leków w tym kortykosteroidów,
 • wiek powyżej 50 roku życia.

Jak leczyć zaćmę?

Leczenie zachowawcze, czyli kroplami, może jedynie nieznacznie opóźnić rozwój zaćmy. Leczeniem z wyboru jest mikrochirurgia oka, w czasie której usuwa się soczewkę metodę fakoemulsyfikacji, a następnie wszczepia się wewnątrzgałkowo soczewkę syntetyczną. Zabieg operacyjny jest krótkotrwały, wykonywany w znieczuleniu miejscowym (krople) i w większości przypadków już po kilku godzinach od zabiegu chory może opuścić oddział szpitalny. Niezbędnym elementem postępowania pooperacyjnego są konsultacje pooperacyjne w 1 i 7 dobie po wszczepieniu soczewki oraz systematyczne stosowanie kropli przez 4 lub więcej tygodni.

Zabiegi usuwania zaćmy w CMD:

Aby umówić wizytę lub uzyskać więcej informacji na temat leczenia
zadzwoń pod numer (22) 566 22 22, lub wypełnij formularz
.

Zadaj Pytanie

Poniższy formularz kontaktowy nie służy do udzielania porad medycznych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych

* pola wymagane

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o aktualnych promocjach, wpisz swój adres e-mail.

Damian online

W tym miejscu możesz umówić się na wizytę online, sprawdzić wyniki badań, przepisane recepty oraz odwołać umówioną wizytę.

Znajdź lekarza

Tutaj znajdziesz lekarza po wpisaniu imienia i nazwiska, specjalizacji lub przychodni, w której konsultuje Pacjentów.

Strefa pacjenta

Interesujesz się profilaktyką zdrowia?
Sprawdź, co piszą na ten temat nasi specjaliści.

HAPPY HOURS

Sprawdź, z których konsultacji możesz skorzystać z 20% zniżką.

Proszę czekać...