Spis treści:
- Bezsenność okiem psychiatry
- Bunt nastolatków
- Choroby psychosomatyczne
- Depresja
- Depresja u dziecka
- Jak pomóc bliskiemu z depresją?
- Jak radzić sobie z żałobą?
- Jak ułatwić dziecku adaptację w szkole?
- Kiedy rodzice się rozwodzą
- Kryzys w związku
- Niepłodność
- Nowa rodzina po rozwodzie
- Postanowienia noworoczne
- Trudne pytania w święta
- Uzależnienia
- Uzależnienia behawioralne dzieci i młodzieży
- Zaburzenia snu u dzieci i młodzieży
- Życie seksualne Polaków
Bezsenność okiem psychiatry
Jak leczy się bezsenność i inne zaburzenia snu? Co jest ich przyczyną? Kiedy udać się z tym problemem do psychiatry? Jak długie jest leczenie? Czy leki nasenne uzależniają? Czy brak snu może zabić? Dr Bogdan Latecki, psychiatra MindHealth odpowiada na te pytania.
Część 1
Część 2
Część 3
Bunt nastolatków
Jak rozmawiać z nastolatkiem? Czego unikać? Jak być rodzicem i przyjacielem w jednej osobie? Co akceptować, gdzie i jak stawiać granice? Radzi Gabriela Droździel, psycholog Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth.
Część 1
Część 2
Choroby psychosomatyczne
Jaki jest związek miedzy psychiką i przeżywanymi emocjami, a występowaniem zaburzeń somatycznych? Czy długotrwały stres może wywołać chorobę? Jak działa mechanizm obronny człowieka? Jakie są najczęstsze choroby psychosomatyczne? O tym wszystkim mówi Olga Ćwik-Włodarska, psycholog Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth.
Część 1
Część 2
Depresja
Psycholog Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth, Barbara Janiec przybliża temat depresji. Co to za choroba, kogo dotyka, jakie są jej objawy?
Część 1
Część 2
Depresja u dziecka
Depresja nie dotyczy tylko dorosłych – coraz częściej dotyka również dzieci. O tym, dlaczego tak się dzieje i jak można im pomóc mówi Dagmara Zbroch, psycholog Centrum Medycznego Damiana.
Część 1
Część 2
Jak pomóc bliskiemu z depresją?
Gdy depresja dotyka bliskich, jest to trudna sytuacja dla wszystkich. Jak rodzina może pomóc? Psychoterapia czy farmakologia? A może aromaterapia pomaga? Psycholog MindHealth Barbara Janiec odpowiada na te pytania.
Część 1
Część 2
Jak radzić sobie z żałobą?
Jak sobie z nią radzić? Do czego może prowadzić nieprzepracowanie smutnych emocji po stracie kogoś bliskiego? Na te i inne pytania odpowiada Marta Kobylińska, psycholog Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth.
Część 1
Część 2
Jak ułatwić dziecku adaptację w szkole?
Jak sobie z nią radzić? Do czego może prowadzić nieprzepracowanie smutnych emocji po stracie kogoś bliskiego? Na te i inne pytania odpowiada Marta Kobylińska, psycholog Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth.
Część 1
Część 2
Kiedy rodzice się rozwodzą
Czy rozwód zawsze musi negatywnie odbić się na dziecku? Jak powinni postępować rodzice? Czego potrzebują dzieci w takiej sytuacji? Co zrobić, aby ta sytuacja była dla dziecka łatwiejsza? Radzi psycholog MindHealth, Paulina Mikołajczyk.
Część 1
Część 2
Kryzys w związku
Dlaczego ludzie przestają ze sobą rozmawiać i „budują mury”? Jak rozmawiać o problemach, jak próbować radzić sobie z kryzysem w związku? Jeżeli sobie nie radzimy, czy warto skorzystać z pomocy, pójść na terapię, czy może się rozejść? Psycholog Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth, Barbara Janiec radzi.
Część 1
Część 2
Niepłodność
Na niepłodność w Polsce cierpi co 4-5 para. Psycholog z Centrum Zdrowia Psychicznego, dr n. społecznych Magdalena Kruk-Rogucka, opowiada na antenie Radia Kolor o jej przyczynach, i o tym, jak wygląda proces radzenia sobie w takiej sytuacji.
Część 1
Część 2
Nowa rodzina po rozwodzie
Jak przygotować dziecko na poznanie nowego partnera rodzica? Jak przygotować nową sympatię na spotkanie z dzieckiem? Jak postępować, gdy w nowej rodzinie pojawia się dziecko? Radzi Paulina Mikołajczyk, psycholog MindHealth.
Część 1
Część 2
Postanowienia noworoczne
Jakie cele sobie wyznaczać, żeby móc je faktycznie zrealizować? Co pomaga w wytrwaniu w postanowieniach noworocznych? Radzi Olga Ćwik-Włodarska, psycholog Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth.
Część 1
Część 2
Trudne pytania w święta
Psycholog MindHealth, Olga Ćwik-Włodarska, doradza, jak się zachować, gdy ktoś z rodziny zada pytanie, którego wolelibyśmy uniknąć. Jak wybrnąć z sytuacji i nie zepsuć świątecznej atmosfery?
Część 1
Część 2
Uzależnienia
Uzależnić można się zarówno od substancji (np. alkoholu, narkotyków, nikotyny), ale także istnieje szereg uzależnień behawioralnych (np. od zakupów, korzystanie z mediów społecznościowych itd.). Odbywa się ono na 2 płaszczyznach: fizycznej (które stosunkowo łatwo wyleczyć) oraz psychologicznej (wymagającej dużej pracy przy wychodzeniu z uzależnienia).
Więcej na ten temat w rozmowie z Aliną Zyber-Sochacką, psychologiem MindHealth.
Część 1
Część 2
Uzależnienia behawioralne dzieci i młodzieży
Po telefon czy gry, młodzież sięga często, by rozładować napięcie. Nie może to być jednak dominujący sposób. Dzieci powinny mieć swoje pasje. Co zrobić by zapobiegać uzależnieniu? Radzi mgr Wojciech Pokój, psycholog i psychoterapeuta uzależnień z MindHealth.
Część 1
Część 2
Zaburzenia snu u dzieci i młodzieży
Paulina Mikołajczyk, psycholog MindHealth opowiada o tym, co może powodować zaburzenia snu w młodym wieku, dlaczego ważna jest higiena snu, co jest normą, a co zaburzeniem u dzieci i młodzieży w tym kontekście.
Część 1
Część 2
Życie seksualne Polaków
Mimo tego, że zmienia się wiedza i podejście do seksu, ludzie więcej rozmawiają o swoich potrzebach w tej sferze, to seks często nadal bywa tematem tabu. Psycholog MindHealth, Paulina Mikołajczyk, mówi o życiu seksualnym Polaków.
Część 1
Część 2