Rehabilitacja urologiczna jest niezbędnym elementem leczenia pacjentów urologicznych, którzy cierpią z powodu nietrzymania moczu. Jej celem jest przede wszystkim wzmocnienie mięśni dna miednicy, które wskutek działania różnych czynników ulegają osłabieniu, prowadząc do pojawienia się wstydliwego i dokuczliwego problemu mimowolnego, niekontrolowanego wycieku moczu.
W innych przypadkach (np. pęcherz nadreaktywny) ważna jest nauka relaksacji mięśni dna miednicy, zwiększenie pojemności pęcherza, zmniejszenie nykturii (oddawania moczu w nocy).
KUP ONLINE |
Istotną kwestią w rehabilitacji urologicznej jest wprowadzenie zdrowych nawyków toaletowych – nieoddawanie moczu na zapas, niedoprowadzanie do przepełnienia pęcherza, bez wypierania moczu czy stolca, nieprzyspieszanie strumienia moczu, odpowiednia pozycja w toalecie.
Nietrzymanie moczu dotyczy głównie kobiet – dwa razy częściej niż mężczyzn, a częstotliwość problemu wzrasta wraz z wiekiem (zwłaszcza w okresie menopauzy). Około 25% kobiet w wieku rozrodczym i ponad połowa kobiet po menopauzie cierpi z powodu nietrzymania moczu, co negatywnie wpływa na ich samopoczucie, życie seksualne i towarzyskie, a także komfort codziennego życia. Dolegliwości mogą też pojawić się u młodszych osób – doświadcza ich ok. 65% kobiet w ciąży i 30% młodych mam w pierwszym roku po porodzie. Istnieje kilka rodzajów nietrzymania moczu.
Wskazaniami do rehabilitacji urologicznej są przede wszystkim:
- wysiłkowe nietrzymanie moczu związane z osłabieniem mięśni dna miednicy,
- problemy urologiczne po usunięciu prostaty,
- nietrzymanie moczu u mężczyzn z problemami w obrębie gruczołu krokowego,
- parcia naglące, związane z nadmiernym kurczeniem się pęcherza moczowego,
- pęcherz nadreaktywny,
- zaburzenia oddawania moczu (np. częstomocz czy nadmierne przytrzymywanie moczu),
- problemy z oddawaniem moczu po operacjach ginekologicznych i urologicznych, a także po transplantacji nerek,
- przy przewlekłych bólach w okolicy krocza,
- przy obniżeniach narządów miednicy mniejszej,
- problemy urologiczne u pacjentów neurologicznych.
Rehabilitacja urologiczna jest też niezbędna w przypadku usunięcia prostaty (radykalnej prostatektomii) lub operacji usunięcia gruczolaka stercza u mężczyzn. Jednym z następstw zabiegu mogą bowiem być zaburzenia trzymania moczu (obok często występujących zaburzeń erekcji). Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwalają zmniejszyć te objawy.
Rehabilitację można zacząć ok. 4-6 tygodni po operacji i/lub zakończeniu leczenia.
KUP ONLINE |