Alergia na mleko jest jedną z najczęstszych postaci nadwrażliwości pokarmowej. Często mylona jest z nietolerancją laktozy, jednak mimo, iż jedno i drugie schorzenie zmusza do wyeliminowania z diety mleka, mechanizm ich działania jest zupełnie inny, podobnie jak różne są objawy oraz możliwe powikłania.
Czym jest alergia na mleko, jakie są jej objawy i gdzie zrobić badanie F2 w Warszawie? Przeczytaj materiał przygotowany przez naszych Ekspertów i umów badanie poziomu IgE specyficznego F2 w Centrum Medycznym Damiana. Serdecznie zapraszamy!
Czym jest alergia na mleko?
Alergia na mleko spowodowana jest nieprawidłową odpowiedzą układu immunologicznego na obecność w organizmie białek mleka. Pojawia się głównie u dzieci, przy prawidłowej diecie znika do 5 roku życia, może jednak dotoczyć także osób dorosłych.
Zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych w przy nadwrażliwości na mleko najskuteczniejszą metodą jest dieta eliminacyjna. Całkowite wyeliminowanie z diety mleka krowiego jest trudne – znajduje się nie tylko w produktach mlecznych, ale także w wybranym pieczywie, słodyczach, a także nawet w wędlinach. Dieta eliminacyjna w przypadku niemowląt karmionych piersią dotyczy mamy, zaś w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym konieczne jest jego odpowiednie dobranie.
W przypadku dzieci oraz dorosłych dieta eliminacyjna polega na usunięciu z diety wszystkich źródeł białka mleka krowiego, a także owczego i koziego – istnieje ryzyko wystąpienia reakcji krzyżowej.
Objawy alergii na mleko
Alergia na białka mleka jak każda inna alergia daje szereg objawów ze strony różnych narządów i układów.
Jakie są objawy alergii na mleko? Do najbardziej charakterystycznych należy zaliczyć:
- Objawy skórne, takie jak pokrzywka, świąd, suchość czy atopowe zapalenie skóry;
- Objawy związane z przewodem pokarmowym, do których należy zaliczyć zaparcia, ulewanie, biegunki, krew w stolcu i/lub wymiocinach;
- Objawy związane z układem oddechowym, czyli zaburzenia połykania, chrypka, astma, nieżyt nosa, zapalenie gardła i migdałków, bezdech senny czy bezdech i sapka u niemowląt;
- Reakcje ogólnoustrojowe, takie jak wzmożone napięcie mięśniowe, zaburzony sen, niedokrwistość, zaburzenia pamięci i koncentracji, pobudliwość ruchowa, drażliwość, płaczliwość, agresywność.
Co istotne, symptomy alergii na białka mleka są niespecyficzne, więc mimo, iż są nie do przeoczenia, bardzo często kojarzone są z innymi chorobami somatycznymi czy psychicznymi. Nie można jednak bagatelizować żadnych niepokojących objawów – należy o niech poinformować lekarza, bardzo często niepozorne w punktu widzenia Pacjenta informacje mogą okazać się niezwykle istotne dla pełnej diagnostyki.
Jak się przygotować do testów na alergię na mleko?
Testy w kierunku alergii na białko mleka krowiego polegają na pobraniu próbki krwi żylnej Pacjenta. Test polega na wykonaniu ilościowego oznaczenia stężenia IgE w surowicy Pacjenta przeciwko alergenom białka mleka krowiego.
W przypadku testu alergii dotyczącego białka mleka krowiego wykonywane jest oznaczenie poziomu IgE specyficznego F2, zaś w przypadku mleka UHT (czyli poddanego obróbce cieplnej) oznacza się IgE 169.
Badanie można wykonać o dowolnej porze dnia, nie jest koniecznym aby Pacjent zjawił się w przychodni na czczo.
Gdzie zrobić badanie f2 w Warszawie? Lista punktów, w których można wykonać badanie dostępna jest na stronie Laboratorium Warszawa.
Wyniki badania f2 w Warszawie
Badanie potwierdzające bądź wykluczające alergię IgE – zależną sprowadza się do oznaczenia stężenia przeciwciał IgE przeciw konkretnym alergenom pokarmowym w surowicy krwi.
Analiza uzyskanych wyników zawsze powinna opierać się na wartościach referencyjnych podanych przez laboratorium. Wyniki testów powinny być skonsultowane z lekarzem alergologiem, który potwierdza występowanie alergii bądź ją wyklucza.
ZADZWOŃ |