Antygen HBs Warszawa

Antygen HBs to badanie wykonywane na podstawie próbki krwi żylnej pacjenta.

antigen hbs

Antygen HBs

od 35 zł

KUP BADANIE

Badanie wykorzystywane jest w diagnostyce chorób przenoszonych drogą płciową oraz w chorobach wątroby. Obecność antygeny HBs jest potwierdzeniem zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B.

Co to jest antygen HBs?

Antygen HBs to specyficzne białko, które znajduje się na powierzchni wirusa HBV, występuje w organizmie kiedy doszło do zakażenia wirusem zapalenia wątroby. Do zakażenia może dojść podczas kontaktu seksualnego, ponieważ wirus przenoszony jest przez płyny ustrojowe, a także droga parenteralną pozajelitową, m.in. przez kontakt z zakażoną krwią, niejałowe igły i narzędzia chirurgiczne skażone krwią osoby zakażonej. Także w trakcie porodu może dojść do zakażenia dziecka od chorej matki.

Badanie antygenu HBs wykorzystywane jest w profilaktyce oraz diagnostyce chorób zakaźnych wątroby. Badanie cechuje się dużą czułością – pozwala na wykrycie wirusa zanim pojawią się pierwsze objawy u pacjenta. Antygen HBs pojawia się we krwi już kilka dni po zakażaniu, zaś pierwsze objawy pojawiają się nawet po kilku miesiącach. Kiedy dojdzie do zakażenia układ odpornościowy w celu zwalczania wirusa rozpoczyna produkcję przeciwciał anty-Hs.

Kiedy należy badać antygen HBs?

Lekarz zaleca wykonanie badania:

  • Kiedy zachodzi prawdopodobieństwo zakażenia wirusem zapalenia wątroby;
  • W profilaktyce kobiet ciężarnych (najczęściej w 33-37 tygodniu ciąży);
  • U osób które chcą zastać dawcami krwi lub narządów.

Jak się przygotować do badania antygenu HBs?

Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania. Wykonywane jest na podstawie próbki krwi żylnej pacjenta, na pobranie nie trzeba zgłaszać się na czczo.

Dlaczego badać HBs antygen?

Badanie stężenia antygenu HBs wykonywane jest w celach profilaktycznych oraz diagnostycznych. Diagnostyka obejmuje choroby wątroby, zaś profilaktycznie wykonywane jest u osób, które planują zostać dawcą krwi, szpiku, narządu, oraz u kobiet w ciąży.

HBs antygen norma

W wyniku badania antygen występuje albo nie występuje we krwi pacjenta. Obecność antygenu świadczy o zarażeniu wirusem, co wymaga dalszej diagnostyki oraz wdrożenia leczenia.