Badanie na kiłę Warszawa

Data publikacji: 03.02.2020
Czas czytania: 6 minut

Badanie ma na celu wykrycie kiły. Jest to choroba przenoszona drogą płciową (poprzez kontakty seksualne) przez bakterię o nazwie krętek blady. Choroba ta jest zaliczana do chorób wenerycznych oraz zakaźnych. Wyróżniamy kilka jej rodzajów w zależności od czasu, w którym doszło do zakażenia oraz stopnia zaawansowania choroby.

Na czym polega badanie na kiłę, kto powinien je wykonać i jak się przygotować? Gdzie zrobić badanie na kiłę w Warszawie? Sprawdź nasz artykuł i zrób badanie w Centrum Medycznym Damiana. 

 

Spis treści:


Co to jest kiła - syfillis?

Kiła (syfilis) to choroba wywoływana przez bakterię krętka bladego. Jest ona przenoszona z człowieka na człowieka podczas kontaktu seksualnego z zakażoną osobą.

Możliwe jest także zakażenie drogą wertykalną, czyli przez łożysko - od zarażonej matki do płodu (kiła wrodzona). Jeżeli matka, u której została wykryta ta choroba, nie leczy jej, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko także urodzi się chore. Niestety, kiła wrodzona wiążę się z wieloma deformacjami i nieprawidłowościami w obrębie narządów wewnętrznych płodu.

Syfilisem można się także zarazić poprzez pocałunki i skórę (nawet w przypadku drobnych uszkodzeń, jeśli te mają kontakt z materiałem zakaźnym, np. podczas diagnostyki w laboratorium) i błonę śluzową.

W rzadkich przypadkach możliwe jest także zakażenie drogą krwi (podczas transfuzji), jednak ze względu na restrykcyjne procedury związane z dopuszczaniem materiału do transfuzji, takie przypadki są bardzo rzadkie, a w Polsce w ogóle nie występują.

Ryzyko zachorowania na kiłę jest znacznie większe w przypadku osób, które miały wielu partnerów seksualnych oraz tych, które nie stosują prezerwatyw.

KUP ONLINE

Stadia chorobowe kiły

Wyróżnia się kilka stadiów tej choroby w zależności od okresu czasu, jaki upłynął od zarażenia.

Kiła pierwotna (pierwszorzędowa)

Występuje po ok. 3-9 tygodniach od zakażenia. Pojawiają się owalne, pojedyncze owrzodzenia, które zazwyczaj nie powodują bólu ani innych dolegliwości, najczęściej w miejscach, w których doszło do wniknięcia krętków do organizmu. Wydzielina, która się z nich wydobywa, zawiera dużą ilość krętków, co sprawia, że choroba bardzo szybko się roznosi. Często jednak pozostają całkowicie niezauważone (u kobiet zazwyczaj pojawiają się w pochwie, na wargach sromowych, na łechtaczce, w szyjce macicy; natomiast u mężczyzn w rowku żołędziowym, w okolicy napletka oraz w obrębie ujścia cewki moczowej) i znikają w ciągu 4-6 tygodni.

Oprócz owrzodzeń, można także zaobserwować powiększenie niektórych węzłów chłonnych – stają się twarde i sprężyste, co jednak nie wywołuje bólu.

Kiła drugorzędowa (wtórna)

Występuje po ok. 9 do 16 tygodniach od pojawienia się owrzodzenia. Jej charakterystycznym objawem jest tzw. osutka plamista (wczesna i nawrotowa), która ma postać wysypki, krostek, grudek oraz wykwitów, obfitych i symetrycznych. Występuje głównie na powierzchni tułowia, kończyn górnych (głównie dłoni) oraz stóp. Są to zmiany występujące powierzchniowo, wyizolowane, nie grupują i nie szerzą obwodowo. Stan ten występuje od kilku dni do kilku tygodniu, po czym zupełnie ustępuje, nie pozostawiając śladów.

W przypadku osutki nawrotowej, zmiany są wielopostaciowe, ale mniej obfite i symetryczne. Są głębsze, grupują się i rzeszą obwodowo, dłużej utrzymują się na ciele i mogą pozostawiać blizny.

Kolejnymi objawami pojawiającymi się w tej fazie choroby są: gorączka, powiększone węzły chłonne, ból gardła oraz zmęczenie. Nieleczona choroba może przejść w tak zwaną fazę utajoną, która nie daje żadnych objawów, mimo że zakażenie jest nadal obecne. Taki stan może się utrzymywać nawet wiele lat.

Kiła późna (trzeciorzędowa, trzeciego okresu)

To proces, który toczy się w organizmie powyżej dwóch lat od zachorowania. Diagnozuje się ją, gdy Pacjent nie był wcześniej poddawany badaniu lub też badanie było nieskuteczne. Na skórze występują liczne zmiany typu guzkowo-pełzakowatego oraz guzkowo-wrzodziejącego.

Kiła trzeciego okresu może doprowadzić do uszkodzenia wielu narządów wewnętrznych organizmu, poprzez wywołanie stanów zapalnych w obrębie m.in. serca, narządów płciowych,  narządu wzroku, kości i stawów, układu nerwowego. Choroba trwa wiele lat i nieleczona może doprowadzić do zaburzeń psychicznych, chorób serca, utraty wzroku, a nawet śmierci. 

Wbrew pozorom, wcześnie wykryta kiła jest bardzo łatwa do wyleczenia. Stosowana jest antybiotykoterapia: głównie penicylina i jej pochodne. Jednak im później choroba zostaje wykryta, tym bardziej konieczna staje się dłuższa antybiotykoterapia.


Test na kiłę Warszawa - kiedy wykonać?

Badanie na kiłę powinno być zlecone w następujących przypadkach:

  • stwierdzenie innych chorób przenoszonych drogą płciową;
  • ciąża (badanie jest wykonywane profilaktycznie u kobiety ciężarnej);
  • owrzodzenie występujące na narządach płciowych lub w jamie ustnej;
  • inne nietypowe objawy, które mogą przypominać objawy kiły;
  • badanie kontrolne podczas leczenia choroby (robione jest zazwyczaj w 3, 6, 12 i 24 miesiącu od zakończenia antybiotykoterapii.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania na kiłę?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania tego badania.


Przebieg badania na kiłę

Próbka krwi zazwyczaj pobierana jest ze zgięcia łokcia. Badanie trwa kilka minut i polega na tym, że pielęgniarka lub ratownik medyczny zakłada i zaciska opaskę na ręce pacjenta, a następnie wbija igłę w jego żyłę, która dzięki uciskowi staje się bardziej widoczna i napełniona krwią. Dzięki temu badanie przebiega szybko, sprawnie i niemal bezboleśnie. Przed pobraniem miejsce wkłucia zostaje zdezynfekowane, a następnie krew wędruje do sterylnej probówki.

Po zakończeniu jest ona opisywana, a następnie wysyłana do laboratorium, gdzie po odwirowaniu i oddzieleniu z osocza bada się obecność krętka bladego. Ilość pobranej do badania krwi jest tak mała, że jej ubytek w żaden sposób nie wywołuje uszczerbku na zdrowiu Pacjenta.


Gdzie zrobić badanie na kiłę w Warszawie?

Badanie to najlepiej wykonać w Centrum Medycznym Damiana w Warszawie. Nasze Centrum zapewnia profesjonalną opiekę medyczną i komfort podczas wykonywania wszystkich zabiegów i badań diagnostycznych.

Cena badania na kiłę kształtuje się od 36 zł.* Badanie jest wykonywane w każdej placówce Centrum Medycznego Damiana.

KUP ONLINE

* Przedstawiona cena ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.


Jak przygotować się do badania?

Na badanie należy przyjść rano i na czczo (musi minąć co najmniej 8 godzin od ostatniego posiłku). Przed badaniem wskazany jest około 15 minutowy odpoczynek w poczekalni. Ważne jest aby zarówno podczas badania, jak i bezpośrednio po nim unikać wysiłku i poruszania ręką, ponieważ może to doprowadzić do pojawienia się krwiaka.


Jak należy odczytywać wyniki badania na kiłę?

W uzyskanym wyniku badania wyróżnia się wynik dodatni lub ujemny. Wynik dodatni (pozytywny) oznacza, że Pacjent powinien podjąć odpowiednie leczenie (najczęściej antybiotykoterapię penicyliną). Badanie to wykrywa obecność przeciwciał, które są wytwarzane przez organizm w celu zwalczenia zakażenia. Uzyskany pozytywny wynik wskazuje na obecność lub przebyte w przeszłości zakażenie bakteriami Treponema pallidum.

Jednak wynik ujemny (negatywny) nie musi oznaczać braku zakażenia. Wskazane jest powtórzenie badania w późniejszym czasie, ponieważ przeciwciała mogą być nieobecne przez pierwsze trzy miesiące od zakażenia. Utrzymują się one przez wiele lat, dlatego nawet po zakończeniu leczenia testy mogą wychodzić pozytywne. Należy przechowywać dokumentację medyczną z całego okresu choroby, aby w razie konieczności móc pokazać ją lekarzowi i uniknąć ponownego (niepotrzebnego) leczenia.

W przypadku wykrycia choroby wskazane jest powiadomienie swoich byłych oraz aktualnych partnerów seksualnych i zachęcenie ich do przebadania się, ponieważ istnieje spore ryzyko, że któryś z nich także może być chory.


Badanie na kiłę na NFZ Warszawa

clipboard-20230124-124207.jpegW placówkach POZ Centrum Medycznego Damiana istnieje również możliwość wykonania badania na kiłę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Badanie w ramach NFZ świadczone jest nieodpłatnie, wymagane jest jednak skierowanie od lekarza z tej samej placówki POZ.

 

Więcej informacji pod numerem telefonu: (22) 566 22 22. Dowiedz się więcej o Podstawowej Opiece Zdrowotnej w Centrum Medycznym Damiana.

ZŁÓŻ DEKLARACJĘ