CRP Warszawa

Badanie CRP wykorzystuje się w diagnostyce medycznej, aby stwierdzić czy w organizmie pacjenta toczy się stan zapalny, CRP określane jest także białkiem C-reaktywnym lub białkiem ostrej fazy.

Badanie CRP

Badanie CRP

od 40 zł

KUP BADANIE

Co to jest CRP?

CRP, czyli białko C-reaktywne, określane także mianem białkiem ostrej fazy - pojawia się we krwi pacjenta kiedy dochodzi do stanu zapalnego. Wytwarzane jest pod wypływem cytokin zapalnych w wątrobie i komórkach tłuszczowych. Białko ostrej fazy pojawia się w organizmie jako odpowiedz immunologiczna na pojawianie się czynnika zapalnego. W związku z tym, iż wynik badania wykazuje obecność infekcji jest bardzo często wykorzystywany w ogólnej diagnostyce pacjenta.

Kiedy wykonuje się badanie CRP?

 Badanie CRP stanowi podstawowe narzędzie w:

  • diagnostyce oraz monitorowaniu stanów zapalnych;
  • diagnostyce uszkodzeń tkanek, które towarzyszą wielu infekcjom, zwłaszcza tym o podłożu bakteryjnym;
  • diagnostyce oraz monitorowaniu chorób reumatycznych;
  • diagnostyce przy podejrzeniu występowania chorób nowotworowych;
  • diagnostyce pacjentów z zawałem serca lub stanach pourazowych.

Badanie charakteryzuje się wysoką czułością, dzięki czemu pozwala nie tylko na potwierdzenie występowania stanu zapalnego, ale także na ocenę skuteczności wprowadzonego leczenia.

Normy CRP we krwi

Poziom CRP rośnie, kiedy w organizmie toczy się infekcja, choroba nowotworowa, kiedy doszło do zawału serca, urazu czy stanu zapalnego. Białko ostrej fazy pojawia się jako reakcja obronna organizmu. Wartość CRP uzależniona jest od wielu czynników do których zalicza się płeć, wiek, rasa, masa ciała, przyjmowane leki czy palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu.

U zdrowego człowieka stężenie CRP jest niewysokie i wynosi mniej niż 5 mg/l. Kiedy wynik badania przekroczy 10 mg/l uznaje się, że w organizmie rozpoczął się stan zapalny.

Otrzymane wyniki badań zawsze należy skonsultować z lekarzem, który będzie mógł je w prawidłowy sposób zinterpretować biorąc pod uwagę wszystkie indywidualne czynniki, które dotyczą danego pacjenta. Analiza wyników powinna opierać się na wartościach podanych przez laboratorium które je wykonywało