Echo serca (USG serca) to bezinwazyjne i bezbolesne badanie obrazowe, jedno z podstawowych badań diagnostycznych wykonywanych w celu oceny budowy serca oraz jego pracy, zwłaszcza u osób mających problemy z sercem.
USG serca wykonywane jest przy pomocy specjalnego urządzenia, które emituje fale ultradźwiękowe. Fale ultradźwiękowe o częstotliwości od 1 do 10 MHz odbijają się od badanych struktur, a uzyskany przez ich przetworzenie obraz wyświetla się na monitorze i może być zarchiwizowany w postaci druku lub nagrania wideo.
Na czym polega USG serca, kto powinien wykonać badanie i jaka jest cena echo serca? Przeczytaj artykuł przygotowany przez naszych Ekspertów.
Gdzie zrobić echo serca w Warszawie? Badanie w niskiej cenie ofertuje Centrum Medyczne Damiana w Warszawie.
Spis treści:
- Czym jest echokardiografia?
- Wskazania do wykonania USG serca
- Ile kosztuje i gdzie zrobić echo serca w Warszawie?
- Przygotowanie do USG serca
- Echo serca – przebieg badania
Czym jest echokardiografia?
Echokardiografia to najważniejsze - obok EKG - badanie kardiologiczne. Ze względu na to, że nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, USG serca może być wielokrotnie powtarzane w czynnościach pooperacyjnych i rehabilitacyjnych. Echo serca pozostaje niezastąpione w diagnostyce chorób serca, umożliwiając rozpoznanie przyczyn omdleń, bolesności w klatce piersiowej, szmerów serca, choroby niedokrwiennej, nadciśnienia tętniczego i płucnego, schorzeń aorty i osierdzia czy zawałów.
W trakcie USG serca mierzona jest tzw. frakcja wyrzutowa, służąca ocenie pracy serca. Chodzi o ilość krwi pompowanej w trakcie pojedynczego skurczu mięśnia sercowego. U osoby zdrowej frakcja wyrzutowa lewej komory serca powinna wynosić ok. 65% objętości końcoworozkurczowej. Mniejsze wartości świadczyć mogą o nieprawidłowościach w budowie serca lub jego dysfunkcjach, takich jak niewłaściwa praca zastawek czy nadciśnienie tętnicze, które jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych i przyczyną śmierci wielu osób.
Podczas wykonywania echo serca w Warszawie lekarz zwraca także uwagę na szereg parametrów opisujących budowę serca, w tym grubość jego tylnej ściany, rozmiary komór, pnia płucnego czy przegrody międzykomorowej. Parametry te zależą od wieku, płci, ogólnej budowy ciała, wzrostu i wagi Pacjenta, nie są więc poddawane ocenie według znormalizowanych standardów.
Już dziś KUP ONLINE badanie echo serca!
Wskazania do wykonania USG serca
Echo serca w Warszawie, realizowane w Centrum Medycznym Damiana to badanie, które wykonywane jest w przypadku istnienia lub podejrzenia nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego. Wskazaniami do USG serca są m.in.:
- nadciśnienie tętnicze,
- choroba wieńcowa,
- choroby aorty,
- wady zastawek,
- zawał serca i stan pozawałowy,
- choroba zakrzepowa,
- zapalenie wsierdzia,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- choroba niedokrwienna.
Jakie są przeciwskazania do USG serca? Badanie echokardiograficzne nie jest obłożone jakimikolwiek przeciwwskazaniami. Nie wykonuje się go jedynie w przypadku urazów klatki piersiowej lub jeśli Pacjent ma założony gips. Również osoby z wysokim nadciśnieniem, niestabilną chorobą wieńcową, astmą oskrzelową, niewydolnością serca, zatorami czy obarczone poważnymi wadami serca nie powinny być poddawane echokardiografii obciążeniowej.
Ile kosztuje i gdzie zrobić echo serca w Warszawie?
Cena USG echo serca w Centrum Medycznym Damiana w Warszawie zaczyna się od 220 zł.*
Gdzie zrobić USG serca w Warszawie? Badanie echo serca można wykonać w naszych placówkach:
1. Centrum Medyczne Damiana - ul. Przy Bażantarni 8B, 02-793 Warszawa | ![]() |
2. Centrum Medyczne Damiana - ul. Wałbrzyska 46, 02-739 Warszawa | ![]() |
3. Centrum Medyczne Damiana - ul. Foksal 3/5, 00-366 Warszawa | ![]() |
4. Centrum Medyczne Damiana - al. Zjednoczenia 36, 01-830 Warszawa | ![]() |
5. Centrum Medyczne Damiana - Pl. Konesera 10A, 03-736 Warszawa | ![]() |
6. Centrum Medyczne Damiana - Puławska 42b, 05-500 Piaseczno | ![]() |
Przygotowanie do USG serca
Badanie echo serca nie wymaga specjalnego przygotowania. USG serca wykonuje kardiolog lub lekarz ultrasonografista. Pacjent powinien mieć przy sobie komplet dotychczasowych badań, wyniki prześwietleń i dokumentację dotyczącą stanu zdrowia.
Lekarz prowadzący badanie musi być poinformowany, czy Pacjent miał wcześniej problemy z sercem, gdyż jest to bardzo ważne przy interpretowaniu wyników - podobnie jak dane dotyczące przyjmowanych leków przy chorobach przewlekłych, szczególnie związanych z układem sercowo - naczyniowym i układem oddechowym.
Echo serca – przebieg badania
Echo serca jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym, nie wymagającym specjalnego przygotowania. W trakcie badania Pacjent rozebrany od pasa w górę kładzie się na plecach, a lekarz przykłada i przesuwa głowicę urządzenia po powierzchni klatki piersiowej. W niektórych sytuacjach osoba badana może leżeć na lewym boku, z lewą ręką uniesioną ku górze i położoną za głową, a prawą spoczywającą swobodnie wzdłuż tułowia.
Na głowicę echokardiografu nałożony jest specjalny żel, który ułatwia przenikanie ultradźwięków do wnętrza klatki piersiowej, a ponadto zapewnia płynniejsze jej przesuwanie dzięki zmniejszeniu tarcia. Pozwala to uzyskać obraz serca w czasie rzeczywistym w różnych płaszczyznach.
Ile trwa echo serca? Badanie trwa kilkanaście minut i w jego trakcie Pacjent nie powinien się ruszać. Wskazane jest za to pełne odprężenie, dlatego badania echokardiografem odbywają się w przytulnych, wyciszonych pomieszczeniach, zapewniających komfort psychiczny i fizyczny, a co za tym idzie nie wpływających na akcję serca.
Echo serca pozwala:
- dokonać oceny anatomii serca oraz naczyń krwionośnych z uwzględnieniem ewentualnych wad,
- ocenić relaksację oraz kurczliwość serca,
- dokonać pomiaru parametrów opisujących funkcje i budowę mięśnia sercowego,
- ocenić pracę zastawek,
- ocenić przepływ krwi w obrębie przedsionków i komór serca,
- ułatwić wykrycie przebytego zawału,
- stwierdzić obecność skrzepliny lub nowotworu serca oraz płynu w osierdziu.
KUP ONLINE |
* Przedstawiona cena ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.
Literatura tematu:
- Jarosław D. Kasprzak, Piotr Hoffman, Edyta Płońska, Andrzej Szyszka, Wojciech Braksator, Andrzej Gackowski, Michał Plewka, Jarosław Drożdż, Zbigniew Gąsior, Piotr Pruszczyk, Anna Klisiewicz, Mirosław Kowalski i Piotr Podolec Echokardiografia w praktyce klinicznej. Standardy Sekcji Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego 2007
- Siwińska Aldona, Werner Bożena, Rudziński Andrzej, Kawalec Wanda, Moll Jadwiga, Szydłowski Lesław, Stańczyk Jerzy, Kasprzak Jarosław, Gąsior Zbigniew, Płońska-Gościniak Edyta Echokardiografia dziecięca w praktyce klinicznej. Rekomendacje 2012 Sekcji Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
- Andrzej Szyszka, Edyta Płońska-Gościniak Elementarz echokardiograficzny wad serca: zwężenie zastawki dwudzielnej
- Krzysztof S. Gołba, Jolanta Biernat, Edyta Płońska-Gościniak Elementarz echokardiograficzny standardów: przewlekła niewydolność serca w świetle wytycznych ESC 2008