EEG jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym, które wykonuje się do oceny bioelektrycznej czynności mózgu.
W badaniu wykorzystuje się zmiany potencjału elektrycznego, do których dochodzi na powierzchni skóry głowy w wyniku zmiany aktywności neuronów kory mózgowej. Coraz częstszym zabiegiem jest także badanie EEG dzieci.
Na czym polega elektroencefalografia głowy, jak się do niej przygotować i gdzie zrobić EEG w Warszawie? Badanie wykonywane jest w Centrum Medycznym Damiana. Zapraszamy do zapisów!
Spis treści:
- EEG głowy Warszawa - przebieg badania
- Wideo EEG
- Czytanie wyników elektroencefalografii
- EEG - wskazania
- Jak przygotować się do badania EEG?
- Ile kosztuje badanie EEG w Warszawie?
Jak przebiega badanie EEG głowy w Warszawie?
EEG głowy w Warszawie jest badaniem, które wykorzystuje specjalną aparaturę – elektroencefalogram. Na głowie Pacjenta umieszcza się elektrody podłączone do głowicy (wzmacniacza bioelektrycznego), dzięki czemu możliwe jest zapisywanie sygnału w postaci fal mózgowych. Na głowę pacjenta założona jest siateczka, zawierająca 24 elektrody. Mają one rejestrować prądy czynnościowe wytwarzane przez komórki nerwowe mózgu. Pokryte są żelem lub pastą przewodzącą. Elektroencefalogram przetwarza sygnały emitowane przez neurony na serię linii falistych.
Badanie przebiega w kilku etapach. Pierwszym jest uzyskanie zapisu aktywności mózgu w stanie spoczynku. Pacjent powinien być zrelaksowany, w pozycji leżącej lub siedzącej, nie poruszać się, nie rozmawiać i mieć zamknięte oczy.
Kolejnym etapem jest pobudzanie Pacjenta - za pomocą działania błysków świetlnych, poprzez wykonywanie głębokich i szybkich wdechów (hiperwentylacja). Możliwe jest też podawanie środków fizjologicznych.
Ile trwa badanie EEG głowy? Całość badania trwa kilkadziesiąt minut. Wynik ma postać wykresu obrazującego fale mózgowe oraz dołączonego opisu.
Wideo EEG
Badanie wideo EEG można wykonać bez względu na wiek pacjenta - zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Badanie to polega na długoterminowym monitorowaniu zapisu EEG wraz z zachowaniem pacjenta. Wideo EEG wykonuje się na ogół przy konkretnych wskazaniach, do których zaliczamy:
- niepewne rozpoznanie padaczki,
- napady padaczkowe oporne na leczenie,
- planowane chirurgiczne usunięcie ogniska padaczkowego.
Badanie wideo EEG pomaga w diagnostyce:
- zaburzeń ruchowych,
- zaburzeń koncentracji, uwagi, toku myślenia,
- zaburzeń pamięci,
- zaburzeń orientacji,
- przyczyn trudności szkolnych u dziecka.
Dzięki wideo EEG możliwa jest rejestracja aktywności bioelektrycznej mózgu w trakcie objawów, co pozwala na postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.
Wynik elektroencefalografii
Wynik poddawany jest analizie wykonywanej przez doświadczonego lekarza elektroencefalografistę. Interpretuje on amplitudę i częstotliwość fal mózgowych, pojawiających się w zapisie EEG. Podczas odpoczynku z zamkniętymi oczami rejestrowane są fale alfa (w okolicach potylicznych i ciemieniowych mózgu). Ulegają one zanikowi wraz z pobudzeniem zmysłu wzroku. Podczas skupionej uwagi występują fale beta (przednie okolice mózgu).
Przy percepcji bodźców zmysłowych oraz procesach zapamiętywania pojawiają się fale gamma. Fale gamma obrazują się w trakcie snu, a fale theta, gdy Pacjent poddany jest hipnozie lub kiedy trwają procesy pamięciowe. Wynik uznawany jest za nieprawidłowy, kiedy występują zaniknięcia rytmu fal bądź jego zniekształcenia albo gdy pojawiają się fale patologiczne (theta, delta, iglice i inne elementy złożone).
EEG Warszawa – wskazania
EEG głowy w Warszawie jest badaniem, któremu powinny się poddać osoby uskarżające się na:
- częstą utratę przytomności i omdlenia,
- migreny, zawroty głowy,
- drgawki,
- zaburzenia snu,
- zaburzenia rozwoju psychoruchowego dzieci,
- napady padaczki,
- udary mózgu,
- zaburzenia funkcji poznawczych i uczenia się,
- zaburzenia emocjonalne, koncentracji uwagi, stany lękowe.
Ponadto do wskazań zaliczyć można: guzy mózgu, schorzenia naczyniowe mózgu, urazy czaszkowo-mózgowe (wraz z następstwami). W Centrum Medycznym Damiana w Warszawie wykonywane jest także EEG u dzieci.
Jak przygotować się do badania EEG?
EEG w Warszawie przeprowadzane jest kilkoma metodami. Niezależnie od formy, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:
- badanie przeprowadzane jest po posiłku;
- pacjent musi być w pełni zdrowy;
- leki przepisane przez lekarza należy zażywać zgodnie z zaleceniami;
- preparaty stosowane "na własną rękę" należy odstawić na 2-3 tygodnie przed terminem badania;
- dzień przed EEG nie można pić alkoholu i zażywać środków odurzających, niewskazane jest także spożywanie napojów zawierających kofeinę (kawy, coli, napojów energetycznych czy mocnej herbaty);
- pacjent powinien mieć umyte włosy, nie pokryte żadnymi kosmetykami (żele, lakiery, odżywki);
- przed badaniem należy zjeść lekki posiłek, by nie dopuścić do spadku poziomu cukru we krwi, co może wpłynąć na aktywność mózgu;
- w ciągu doby poprzedzającej badanie nie należy zażywać leków pobudzających lub hamujących ośrodkowy układ nerwowy (nasennych, uspokajających).
Przygotowanie do badania EEG w czuwaniu
Jeżeli badanie EEG przeprowadzane jest w czuwaniu, Pacjent musi być wypoczęty i wyspany. To ważne szczególnie w przypadku badania EEG dzieci.
Przygotowanie do badania EEG podczas snu
Jeżeli badanie EEG w Warszawie przeprowadzane jest podczas snu, Pacjent:
- musi być wybudzony odpowiednio wcześniej;
- nie może spać w drodze do przychodni.
Zaleca się przybycie na badanie ok. 30 minut wcześniej, by wyciszyć się i ogrzać. Przed badaniem EEG dzieci powinny zabrać ulubioną przytulankę lub inną zabawkę, by łatwiej było im zasnąć.
KUP ONLINE |
Ile kosztuje i gdzie zrobić badanie EEG w Warszawie?
Cena EEG w Centrum Medycznym Damiana w Warszawie kształtuje się na poziomie 250-280 zł.* Badanie opisuje lek. Iwona Terczyńska - wykwalifikowany neurolog dziecięcy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.
Elektroencefalografię głowy w Warszawie można wykonać w:
Centrum Medyczne Nowolipie
ul. Nowolipie 18,
* Przedstawiona cena ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.
Literatura tematu:
- Barbara Artemowicz, Piotr Sobaniec Badanie EEG w neuropediatrii
- E.D. Goldstein, N. Ertekin-Taner, A. Stephens, M.M. Carrasquillo, B. Boeve, W.O. Tatum, A.M. Feyissa Wyniki elektroencefalogramu u pacjentów z tylną atrofią kory mózgowej (Electroencephalogram findings in patients with posterior cortical atrophy)
- Sławomir Ciszewski, Grzegorz Wiśniewski, Anna Wojtas Analiza spektralna EEG w diagnostyce schizofrenii — przegląd piśmiennictwa
- Anna Pokryszko-Dragan Ewolucja napadu padaczkowego w zapisie elektroencefalograficznym i czynnościowych badaniach obrazowych