EMG jest badaniem przeprowadzanym w celu diagnozowania chorób nerwowo-mięśniowych. Służy do oceny stanu funkcjonalnego obwodowego układu nerwowego i układu mięśniowego. W jego trakcie sprawdza się prawidłowość czynności elektrycznej mięśnia poprzez określanie zaburzeń równomierności rozłożenia jonów sodu i potasu.
Gdzie zrobić badanie EMG w Warszawie? Próba tężyczkowa i badanie EMG są wykonywane za korzystną cenę w Centrum Medycznym Damiana.
Spis treści:
- Jakie badania wchodzą w skład EMG?
- Kiedy wykonać elektromiografię?
- Próba tężyczkowa
- Zespół cieśni nadgarstka
- Przeciwwskazania do elektromiografii
- Cena EMG
Jakie badania wchodzą w skład EMG?
EMG to zespół badań, dzięki którym można ocenić rodzaj, lokalizację i stopień uszkodzenia nerwów obwodowych oraz mięśni. Do badania służy urządzenie zwane elektromigrafem. Jest on wyposażony w elektrody mięśniowe, które rejestrują zmieniające się podczas badania bioprądy. Pacjent ułożony jest w pozycji leżącej z wkłutą w mięsień elektrodą. Na polecenie prowadzącego badanie napina on poszczególne mięśnie lub całe ich grupy.
EMG w Warszawie przeprowadzane składa się z:
- badania przewodnictwa w nerwach obwodowych,
- badania mięśni (EMG globalne - bada pobudliwość wszystkich grup mięśniowych kończyny, przypięte do skóry elektrody powodują rytmiczne skurcze mięśni),
- badania transmisji nerwowo-mięśniowej (tzw. próba miasteniczna, stosowane elektrody mają charakter powierzchniowy, stymulowane są nerwy),
- badanie nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej (tzw. próba ischemiczna - badany ma na ramieniu opaskę uciskową, przez co następuje miejscowe niedokrwienie, igła z elektrodą wkłuwana jest w mięsień).
Kiedy wykonać elektromiografię?
EMG jest badaniem, które pozwala zdiagnozować wiele stanów chorobowych. Zalicza się do nich m.in.:
- choroby złącza nerwowo-mięśniowego (np. zespół miasteniczny, miastenia),
- uszkodzenie wielonerwowe o zróżnicowanej etiologii (MADSAM, polineuropatia cukrzycowa, toksyczna zapalna, CIDP, MMN-CB, zespół Guillain-Barre),
- uszkodzenie splotów nerwów (splotu barkowego, splotu lędźwiowo - krzyżowego),
- ocena stopnia napięcia mięśniowego,
- uszkodzenie poszczególnych mięśni na skutek urazu lub kontuzji,
- zespół nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej (wykonywana jest próba tężyczkowa),
- dystrofię mięśniową,
- stan zapalny mięśnia,
- rwę barkową,
- rwę kulszową,
- stwardnienie zanikowe boczne,
- zespół wiotkiego dziecka,
- miastenię gravis (męczliwość mięśni, osłabienie, opadanie powiek),
- uszkodzeń wielomięśniowych o podłożu genetycznym lub spowodowanych lekami czy niedoczynnością tarczycy.
KUP ONLINE |
Próba tężyczkowa
Jednym z najistotniejszych badań EMG jest próba tężyczkowa (ischemiczna). Trwa ona ok. 15 minut, podczas których między kciuk a palec wskazujący leżącego pacjenta wszczepiona zostaje elektroda igłowa, a na nadgarstku założona zostaje opaska uziemiająca.
Podczas badania próby tężyczkowej pacjent na polecenie lekarza wykonuje głębokie wdechy (hiperwentylacja). Wyniki badania dostępne są bezpośrednio po jego przeprowadzeniu i pozwalają potwierdzić lub wykluczyć występowanie tężyczki, które objawiać się może drętwieniem i mrowieniem kończyn, uczuciem osłabienia, skurczami i drżeniem mięśni, drażliwością.
Przed przystąpieniem do próby tężyczkowej Pacjent na około 5-7 dni wcześniej powinien zrezygnować z przyjmowania elektrolitów, przede wszystkim preparatów zawierających magnez, wapń i witaminę D.
Badanie EMG coraz częściej wykonuje się u pracowników biurowych. Przyczyną jest występujący zespół cieśni nadgarstka oraz bóle kręgosłupa, spowodowane statyczną pracą w pozycji siedzącej. Niezmienna pozycja i prawa dłoń spoczywająca na komputerowej myszce prowadzi do zwyrodnień nadgarstka.
Zespół cieśni nadgarstka
Symptomy cieśni nadgarstka mogą być dyskomfortowe choć niekoniecznie bolesne w swej wstępnej fazie. Pacjent powinien wykonać badanie EMG w Warszawie jeśli dostrzega u sobie następujące objawy:
- ból promieniujący w stronę łokcia i barku,
- silne nocne bóle nadgarstka, wzmacniające się po uniesieniu ręki powyżej ciała i zmniejszające się po jej opuszczeniu,
- sztywniejące palce,
- czasowe drętwienie, pieczenie kciuka, palca wskazującego i środkowego i połowy palca serdecznego,
- sztywnieniem palców,
- niemożnością utrzymania czegoś w dłoni, ograniczeniem jej ruchów i umiejętności zaciskania, wypadaniem przedmiotów.
Przeciwwskazania do elektromiografii
Wśród najważniejszych przeciwwskazań do przeprowadzenia EMG wymienić można:
- przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi,
- stałe zaopatrzenie ortopedyczne (np. gips), które uniemożliwia dotarcie elektrody do badanej kończyny,
- ciało obce w badanej kończynie,
- proteza badanej kończyny.
Przed rozpoczęciem badania Pacjent powinien poinformować lekarza o stosowanej terapii farmakologicznej, gdyż obecność niektórych leków w organizmie może mieć wpływ na wynik badania (np. aspiryna). Należy unikać kremów i preparatów kosmetycznych o tłustej konsystencji nakładanych na ciało, gdyż śliska powierzchnia może utrudnić przyczepianie się elektrod.
Cena EMG w Warszawie
Cena badania EMG w Centrum Medycznym Damiana w Warszawie zaczyna się od 75 zł* w zależności od rodzaju badania. Badanie można wykonać w placówkach przy ul. Foksal 3/5 oraz przy ul. Przy Bażantarni 8B.
KUP ONLINE |
* Przedstawiona cena ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.