HCV Warszawa

Data publikacji: 18.07.2019
Czas czytania: 1 minuta

badanie hcv

Badanie HCV

od 83 zł

KUP BADANIE

HCV to wirus, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C, która jest chorobą zakaźną.

Wirus rzadko daje objawy od razu po zarażeniu, dlatego badanie wykonywane jest po 2, a nawet 6 tygodniach od zarażenia. Nieleczenie HCV może prowadzić do marskości wątroby, a nawet raka wątrobokomórkowego.

Czym jest HCV, jak można zakazić się wirusem i gdzie zrobić badanie HCV w Warszawie? Przeczytaj nasz artykuł i umów badanie w Centrum Medycznym Damiana. Serdecznie zapraszamy!


Co to jest HCV?

Badanie HCV jest pierwszym badaniem przesiewowym dla określenia możliwego kontaktu z wirusem. Zakażenie następuje po kontakcie z płynami ustrojowymi osoby chorej, jako najbardziej ryzykowny wskazuje się kontakt z krwią chorego, chociaż do zakażenia może dojść także na skutek:

  • kontaktów seksualnych;
  • zakażonych narzędzi chirurgicznych, hemodializy, zabiegów stomatologicznych, transfuzji;
  • przeszczepu od nieprzebadanego dawcy;
  • w następstwie akupunktury;
  • wykonania tatuażu za pomocą niesterylizowanych igieł;
  • używania zakażonych igieł, np. przy dożylnym podawaniu narkotyków.

Już dziś KUP ONLINE badanie HCV!


Kiedy wykonać badanie HCV?

Badanie zalecane jest przede wszystkim osobom z grupy ryzyka, u których zachodzi podejrzenie zakażeniem wirusa zapalnego wątroby typu C, a więc u pacjentów po zabiegach operacyjnych oraz osób które zdecydowały się na wykonanie tatuaży.

Zalecane jest, aby badanie HCV było traktowane jako badanie przesiewowe w celu wykrycia wczesnego stadium zakażenia.

Należy pamiętać, iż przeciwciała mogą zostać wykryte po około 3 miesiącach od momentu zakażenia, dlatego np. po zabiegu operacyjnym zaleca się wykonanie kontrolnie badania HCV po około 12 tygodniach.


Jak należy przygotować się do badania HCV?

Nie ma konieczności, aby Pacjent w szczególny sposób przygotowywał się do badania, które polega na pobraniu próbki krwi żylnej. Badanie może być wykonywane o dowolnej porze dnia, a Pacjent nie musi być na czczo.

Lista punktów, w których można wykonać badanie dostępna na stronie Laboratorium Warszawa.


HCV badanie wyniki

Wynik pozytywny badania świadczy o tym, iż w organizmie doszło do zakażenia wirusem zapalenia wątroby. Dodatni wynik pozwala jedynie na stwierdzenie że pacjent miał kontakt z wirusem, lecz nie na to kiedy doszło do zakażenia. W przypadku otrzymania pozytywnego wyniku konieczna jest dalsza diagnostyka oraz wdrożenie leczenia.

KUP ONLINE