Kalcytonina jest hormonem wytwarzanym przede wszystkim przez komórki C gruczołu tarczowego, uczestniczy między innymi w regulacji gospodarki wapniowo – fosforowej w organizmie. Badanie poziomu stężenia kalcytoniny wykorzystywane jest głównie w diagnostyce raka rdzeniastego tarczycy oraz w rozpoznaniu przerostu komórek C tarczycy.
Co to jest kalcytonina?
Kalcytonina to hormon wydalany przez gruczoł tarczowy. Wpływa na funkcjonowanie gospodarki wapniowo – fosforowej, przede wszystkim na metabolizm kości. Kalcytonina odpowiada także za obniżanie stężenia wapnia w surowicy oraz wzrost ilość fosforanów. Wywarzanie tego hormonu jest regulowane przez stężenia wapnia we krwi, kiedy następuje jego spadek wydzielanie kalcytoniny jest zahamowane.
Kiedy należy wykonać badanie kalcytoniny?
Badanie to nie jest wykonywane rutynowo, lekarze decydują się na jego wykonanie jedynie w określonych przypadkach. Jest wykorzystywane jako badanie pomocnicze w diagnostyce i monitorowaniu chorób nowotworowych tarczy oraz przy podejrzeniu przerostu komórek C tarczycy. Jako test przesiewowy pozwalający na wczesne wykrycie stosowany jest również u pacjentów znajdujących się w grupie ryzyka nowotworów tarczycy. Oznaczenie stężenia kalcytoniny wykonywane jest także u pacjentów po zabiegach operacyjnych w leczeniu nowotworu tarczycy.
Jak się przygotować na badanie kalcytoniny?
Na badanie należy zgłosić się w godzinach rannych, będąc na czczo, a więc 8-12 godzin po ostatnim posiłku. Dzień przed badaniem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, oraz unikać obfitych i tłustych posiłków. Przed badaniem należy unikać stresu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego. Bezpośrednio przed wykonaniem pobrania zaleca się 15 minutowy odpoczynek w pozycji siedzącej.
Lista punktów, w których można wykonać badanie dostępna na stronie Laboratorium Warszawa.
Kalcytonina norma
W przypadku kalcytoniny nie podaje się standardowych zakresów referencyjnych, gdyż uzależnione są one do płci, wieku oraz zastosowane przez laboratorium metody oznaczenia. Lekarz dokonuje indywidualnej interpretacji wyników. U kobiet w ciąży może występować wyższe stężenie kalcytoniny. Przed badaniem koniecznym jest poinformowanie lekarza o przyjmowania leków, gdyż niektóre z nich mogą wpłynąć na otrzymany wynik – między innymi doustna antykoncepcja czy epinefryna.
ZADZWOŃ |