Kazeina Warszawa

Data publikacji: 18.07.2019

Kazeina to białko kazeinowe, które znajduje się w mleku krowim i odpowiada za jego biały kolor. Spożywanie mleka może powodować objawy alergii pokarmowej, zaś kazeina jest jego głównym białkiem. Szacuje się, że około 60% osób cierpiących na alergię na mleko uczulonych jest właśnie na kazeinę.

Kto powinien wykonać badanie kazeiny, jak analizować wyniki i gdzie zrobić badanie kazeiny w Warszawie? Sprawdź. 


Co to jest kazeina?

Kazeina jest gęstą i lepką substancją o właściwościach śluzotwórczych, które ujawniają się w żołądku i jelitach po jej spożyciu. Powstały śluz w znaczący sposób utrudnia wchłaniania przez kosmyki jelitowe składników odżywczych – należy pamiętać, że przyswajalność białka z mleka krowiego wynosi jedynie 50 %. 

Niestety, człowiek nie jest przystosowany do trawienia kazeiny w ilościach, jakie znajdują się w mleku krowim – w którego skład wchodzą 20% białka serwatkowe, zaś pozostałą część około 80% białka kazeinowe.  Białko kazeinowe wymieniane jest jako jedno z najczęstszych alergenów pokarmowych.

Kazeina występuje w postaci miceli, co ma wpływ na dłuższy proces jej trawienia oraz stopniowe uwalnianie aminokwasów do krwiobiegu, korzystne z punktu widzenia ich wykorzystywania przez organizm. Białko kazeinowe jest także cenione wśród sportowców – dzięki właściwościom anabolicznym sprzyja zwiększaniu tkanki mięśniowej.


Gdzie występuje kazeina?

Kazeina występuje w mleku krowim, a także w innych produktach mlecznych. Białko kazeinowe jest jednym z najbardziej odpornym na wysokie temperatury białkiem, które występuje w krowim mleku. Skutkuje to pojawieniem się objawów alergii także np. po spożyciu serów, ponieważ w trakcie obróbki mleka oraz dalszej produkcji kazeina nie ulega zniszczeniu.

Kazeina jest także jednym ze składników wieku suplementów diety, zwłaszcza odżywek białkowych, które przyjmowane są przez sportowców.

KUP ONLINE

Objawy alergii na kazeinę

Statystyki pokazują, że aż około 60% osób, które cierpią na alergię na mleko, jest uczulonych na kazeinę. Szacuje się, że prawie 20% noworodków przychodzi na świat z przeciwciałami IgE skierowanymi przeciwko białkom występującym w mleku krowim. Z wiekiem odnotowuje się spadek produkcji tych przeciwciał – stąd objawy nadwrażliwości na mleko zazwyczaj ustępują z czasem.

Pacjenci, którzy zaobserwowali u siebie objawy alergii pokarmowej w odniesieniu do kazeiny, kierowani są na badania, które mają na celu potwierdzenie bądź wykluczenie alergii na białko mleka krowiego.

Jakie są objawy alergii na kazeinę? Symptomy alergii mogą być różnorakie, najczęściej ze strony układu pokarmowego obserwuje się:

  • występowanie zaparć;
  • wzdęcia;
  • wymioty;
  • biegunki;
  • bóle brzucha.

Nietolerancja kazeiny może dawać także obawy ze strony układu oddechowego, takie jak nieżyt nosa czy zaburzenia oddychania. Do częstych objawów należy zaliczyć także zmiany skórne – występowanie pokrzywki, wysypki, uciążliwe swędzenie czy w cięższych przypadkach może rozwinąć się atopowe zapalenie skóry. W skrajnych przypadkach może także dojść do wstrząsu anafilaktycznego.


Badanie na kazeinę – jak się przygotować?

Badanie w kierunku występowania alergii na białko kazeinowe polega na oznaczeniu z pobranej próbki krowi żylnej stężenia lgE w surowicy. Podczas pobrania pacjent nie musi być na czczo. Przed wejściem do gabinetu zabiegowego, należy odpocząć około 10 minut.


Gdzie zrobić badanie kazeiny w Warszawie?

Badanie jest wykonywane w każdej placówce Centrum Medycznego Damiana:

Przy Bażantarnii 8b

Centrum Medyczne Przy Bażantarni
ul. Przy Bażantarni 8B,
(przy stacji metra „Natolin”)

 

Wałbrzyska 46

Centrum Medyczne Wałbrzyska
ul. Wałbrzyska 46, 
(przy stacji metra „Służew”)

 

CMD Kolejowa

Centrum Medyczne Kolejowa
ul. Kolejowa 1, 
(budynek AirTech Bussines Park, Wola)

 

Foksal 3/5

Centrum Medyczne Foksal
ul. Foksal 3/5,
(dojazd od ul. Smolnej lub ul. Foksal)

 

CMD Piaseczno

Centrum Medyczne Piaseczno
Puławska 42b,
05-500 Piaseczno

 

CMD Lazurowa

Centrum Medyczne Lazurowa
ul. Lazurowa 71a
(budynek City Park, Bemowo)

 

Al. Zjednoczenia 36

Centrum Medyczne Al. Zjednoczenia
al. Zjednoczenia 36,
(przy stacji metra „Stare Bielany”)

 

Koneser

Centrum Medyczne Koneser
Pl. Konesera 10A, 
(przy stacji metra "Dworzec Wileński")


Alergia na kazeinę – wyniki

Analiza wyników przeprowadzonego badania zawsze powinna opierać się na wartościach referencyjnych podanych przez laboratorium. Interpretacja wyników badań zawsze powinna zostać dokonana przez lekarza, który przy ich odczycie weźmie pod uwagę wszystkie czynniki oraz potwierdzi bądź wykluczy występowanie alergii.

KUP ONLINE