Przeciwciała przeciwko toksoplazmozie Warszawa

Badanie to jest szczególnie ważne dla kobiet planujących lub będących w ciąży.

Badanie przeciwciał przeciwko toksoplazmozie

Badanie przeciwciał przeciwko toksoplazmozie

od 54 zł

KUP BADANIE

Toksoplazmoza jako choroba nabyta jest niegroźna (często jej przebieg jest bezobjawowy), jednak stanowi ogromne zagrożenie dla rozwijającego się w łonie matki płodu.

Co to jest toksoplazmoza?
Objawy zarażenia toksoplazmozą
Kiedy warto wykonać badanie na przeciwciała przeciwko toksoplazmozie?
Jak przygotować się do badania?
Jak czytać wyniki badania przeciwciał przeciwko toksoplazmozie?

Co to jest toksoplazmoza?

Toksoplazmoza jest chorobą wywołaną przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Atakuje on zarówno ludzi jak i zwierzęta. Ostatecznym żywicielem tego pierwotniaka są koty domowe.

Pasożyty osiadają i namnażają się nabłonku jelit kotów, a następnie są wydalane z kałem w formie oocyst, które są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Są one źródłem zakażenia dla zwierząt i ludzi.

Na kontakt z nimi narażone są szczególnie osoby mieszkające na wsi, mające kontakt z ziemią, w której mogą znajdować się odchody (np. poprzez spożywanie surowych warzyw i owoców), dzieci w publicznych piaskownicach, właściciele kotów, którzy nieodpowiednio dbają o higienę podczas czyszczenia kuwety, a ich pupile przebywają na dworze, osoby spożywające półsurowe mięso zakażonych zwierząt, np. drobiu czy świń.

Oocysty przenoszą się na rękach do ust, a stamtąd do wnętrza komórek, narządów
i tkanek. Najczęściej umiejscawiają się w mięśniach, ośrodkowym układzie nerwowym oraz oku, powodując miejscową reakcję zapalną oraz powstawanie cyst, które pozostają do końca życia, ale nie wykazują żadnych objawów.

Do zakażenia płodu dochodzi poprzez przechodzenie pasożytów przez łożysko. Rzadkie, ale możliwe są też przypadki zarażenia w wyniku przeszczepu organu zawierającego pasożyty.


Już dziś KUP ONLINE badanie przeciwciał przeciwko toksoplazmozie!


Objawy zarażenia toksoplazmozą

U osoby zarażonej zazwyczaj nie odnotowuje się żadnych objawów, a o tym, że było się nosicielem pasożytów, pacjent dowiaduje się zazwyczaj dopiero po poznaniu wyników badań. Jednak jeżeli już się pojawią, to mogą być one następujące:

 • podwyższona temperatura;
 • objawy grypopodobne;
 • bóle stawów;
 • powiększenie węzłów chłonnych;
 • zapalenie mózgu i opon mózgowych.

W przypadku, kiedy matka zarazi się pasożytem w trakcie trwania ciąży, możemy mieć do czynienia z toksoplazmozą wrodzoną, co oznacza, że płód jest narażony na bardzo poważne wady rozwojowe.

Możemy wyróżnić między innymi:

 • zaburzenie oraz opóźnienie rozwoju umysłu;
 • zwapnienie mózgu;
 • zapalenie mięśnia sercowego;
 • wodogłowie;
 • małogłowie;
 • małopłytkowość;
 • hipotrofię;
 • uszkodzenie wątroby;
 • hepatomegalię;
 • zapalenie naczyniówki i siatkówki oka.

Kiedy warto wykonać badanie na przeciwciała przeciwko toksoplazmozie?

Badania te należy wykonać w przypadku, gdy kobieta ma zamiar zajść w ciążę bądź jest w ciąży. Badanie to jest wykonywane nawet kilka razy w trakcie trwania całej ciąży, aby móc wykluczyć ryzyko zarażenia się. Szczególnie ważne jest powtarzanie badań w przypadku, kiedy nie stwierdzono przeciwciał.  Zlecane są tedy w każdym trymestrze ciąży. Toksoplazmoza w pierwszych tygodniach ciąży może prowadzić do poronienia.

Jakie są przeciwwskazania jeśli chodzi o wykonanie badania przeciwciał przeciwko toksoplazmozie?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania tego badania.

Przeciwciała przeciwko toksoplazmozie Warszawa

Jak przebiega badanie przeciwciał przeciwko toksoplazmozie?

Próbkę krwi pobiera się z żyły łokciowej. Badanie trwa zaledwie kilka minut, podczas których pielęgniarka zakłada opaskę uciskową (aby żyły stały się bardziej widoczne) i dezynfekuje miejsce wkłucia. Krew trafia do sterylnej probówki, a po zakończeniu badania probówka jest opisywana, a następnie wysyłana do laboratorium, gdzie po odwirowaniu i oddzieleniu z osocza bada się obecność przeciwciał przeciwko toksoplazmozie. Ilość pobranej do badania krwi jest tak niewielka, że jej ubytek nie wpływa na zdrowie czy samopoczucie człowieka.

W laboratorium badane są dwa rodzaje przeciwciał: IgG i IgM.

IgG są przeciwciałami późnymi. Pozwalają stwierdzić, czy kobieta kiedykolwiek w swoim życiu chorowała na toksoplazmozę. Poziom tych przeciwciał zwiększa się od drugiego tygodnia aż do momentu zarażenia się toksoplazmozą. Potem ich poziom zaczyna się obniżać. Jednak w kilku badaniach są obecne cały czas, co oznacza, że do zakażenia doszło już dawno. IgM są przeciwciałami wczesnymi. Pojawiają się w czasie trwania choroby, a ich najwyższy poziom odnotowuje się w pierwszym tygodniu od momentu zarażenia.

Jak przygotować się do badania?

Na badanie należy przyjść rano i na czczo (musi minąć co najmniej 8 godzin od ostatniego posiłku). Przed badaniem wskazany jest około 15 minutowy odpoczynek w poczekalni. Ważne jest, aby zarówno podczas badania, jak i bezpośrednio po nim unikać wysiłku i poruszania ręką, ponieważ może to wywoływać nieznaczny ból, dyskomfort oraz krwiaki.

Gdzie najlepiej wykonać badanie przeciwciał przeciwko toksoplazmozie?

Badanie przeciwciał przeciwko toksoplazmozie w Warszawie polecamy wykonać w Centrum Medycznym Damiana. Gwarantujemy profesjonalną opiekę medyczną oraz komfort podczas wykonywania wszystkich zabiegów i badań diagnostycznych. Badania krwi są wykonywane w naszych punktach pobrań w placówkach na terenie Warszawy, przy ul. Wałbrzyskiej 44, ul. Wałbrzyskiej 46, ul. Przy Bażantarni 8B, Al. Zjednoczenia 36, Pl. Konesera 10A oraz przy ul. Foksal 3/5. Cena badania przeciwciał przeciwko toksoplazmozie kształtuje się od 54 zł.*

Więcej szczegółów o naszych laboratoriach na stronie Laboratorium Warszawa.

Jak czytać wyniki badania przeciwciał przeciwko toksoplazmozie?

Wyróżniamy dwa rodzaje wyników badania przeciwciał przeciwko toksoplazmozie: dodatni i  ujemny. Jeżeli przeciwciała IgG jak i IgM są dodatnie, to znak, że kobieta właśnie przechodzi chorobę. Jeśli z kolei zarówno przeciwciała IgG jak i IgM są ujemne, to oznacza, że kobieta nigdy nie przechodziła toksoplazmozy i powinna powtarzać badania.

Jeśli przeciwciała IgG są dodatnie, a IgM ujemne oznacza to, że kobieta dawno przechorowała toksoplazmozę i nabyła odporność. Jeśli jednak wskaźnik IgG jest zbyt wysoki, należy powtórzyć badanie po upływie trzech tygodni. Jeśli wynik się nie zmieni, oznacza to, że kobieta jest zdrowa, nie wymaga kontroli lekarskiej, a zdrowiu i życiu jej dziecka nic nie zagraża.

Natomiast jeżeli przeciwciała IgG są ujemne, a IgM dodatnie, to badanie trzeba będzie powtórzyć ponownie w późniejszym okresie, zazwyczaj po 3 tygodniach. Może być bowiem objawem reakcji immunologicznej organizmu lub wskazywać na jakieś zakażenie. Jeśli wynik potórnego badania będzie taki sam oznacza to, że kobieta nie choruje na toksoplazmozę. Konieczne będzie jednak ponowne badanie po upływie kilku tygodni.

KUP ONLINE

 

* Przedstawiona cena ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.