Test na endometriozę - przygotowanie, przebieg, ile czeka się na wynik?

Data publikacji: 07.08.2023
Czas czytania: 4 minuty

O endometriozie mówi się coraz więcej, także w mediach. Kobiety domagają się badań, nie chcą bagatelizowania bolesnych miesiączek przez lekarzy – szybka diagnoza i leczenie to ich prawo. Szacuje się, że w Polsce około 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym zmaga się z endometriozą, a marzec został oficjalnym miesiącem szerzenia świadomości o chorobie.

Endometrioza jest chorobą sprawiającą cierpienie – powoduje bolesne miesiączki, ból w trakcie stosunku, krwawienia między miesiączkami, problemy z zajściem w ciążę, krwawienia z odbytu, a także dyskomfort przy czynnościach fizjologicznych. Jej objawy często nie są oczywiste, a badania diagnostyczne nie zawsze wskazują od razu na rozwój endometriozy.

Czym jest nowoczesny test na endometriozę EndoRNA, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł przygotowany przez naszych Ekspertów i umów badanie w Centrum Medycznym Damiana. Serdecznie zapraszamy!

KUP ONLINE


Spis treści:

 

Czym jest test EndoRNA?

Najnowszy i oferowany przez nas test do diagnostyki endometriozy został opracowany przez polskich naukowców. Jest wykonywany metodą PCR – próbka endometrium powinna zostać pobrana metodą biopsji aspiracyjnej.

Test wykrywa podwyższoną ekspresję mRNA – genu FUT4, który jest charakterystyczny dla endometriozy. Test na endometriozę ma bardzo wysoką czułość oraz specyficzność (95 %), co potwierdza wiarygodność wyników.


Test na endometriozę - wskazania

Test EndoRNA można wykonać u Pacjentek dorosłych, powyżej 18 roku życia, z podejrzeniem endometriozy w celu potwierdzenia choroby lub jej wykluczenia.

Jeśli zauważasz u siebie objawy takie, jak:

  • intensywny ból występujący przed pojawieniem się miesiączki, utrudniający normalne funkcjonowanie,
  • bardzo bolesne i obfite miesiączki,
  • ból w trakcie stosunku,
  • ból przy wypróżnieniu bądź oddawaniu moczu, a także krwawienie z odbytu w trakcie miesiączki o nieznanej przyczynie,
  • problemy z zajściem w ciążę,

to znak, że należy poszerzyć diagnostykę o badania w kierunku endometriozy.

Dzięki szybkiej diagnozie Pacjentka może poddać się leczeniu. Jest to proces trudny, ale skuteczny.  Leczenie choroby odbywa się laparoskopowo i polega na usunięciu wszystkich ognisk endometriozy z jamy brzusznej.


Przygotowanie i przebieg badania

Jak przygotować się do testu na endometriozę? Na badanie należy zgłosić się we wczesnej fazie wydzielniczej (przy standardowym, 28 dniowym cyklu pomiędzy 14 a 21 dniem) a 4 dni przed planowanym terminem pobrania wymazu nie należy przyjmować żadnych leków dopochwowych ani stosować tamponów czy wykonywać zabiegów polegających na płukaniu pochwy. 

Test na endometriozę polega na pobraniu próbki endometrium metodą biopsji aspiracyjnej. Badanie nie wymaga znieczulenia, trwa kilka minut a kobieta może odczuwać lekki dyskomfort.

Wynik badania dostępny jest po około 7-14 dniach roboczych od momentu pobrania próbki od Pacjentki. W przypadku testu EndoRNA fałszywie negatywne wyniki mogą dotyczyć 6-11,8% wyników.

Przeciwwskazania

Ginekolog może odmówić pobrania testu na endometriozę jeżeli Pacjentka zgłosi się na badanie w nieprawidłowym dniu cyklu, oraz w przypadku, gdy nie minęły 3 miesiące od zakończenia terapii hormonalnej - hormony wpływają na endometrium, co może zafałszować wynik badania. Test nie jest również wykonywany kobietom w ciąży. 

KUP ONLINE

Ile kosztuje i gdzie zrobić test na endometriozę w Warszawie?

Cena testu na endometriozę z konsultacją lekarską w Centrum Medycznym Damiana to 2350 zł*. Usługa obejmuje konsultację ginekologa z kwalifikacją i pobraniem materiału, test diagnostyczny EndoRNA oraz teleporadę ginekologa z omówieniem wyników testu. Test można wykonać w każdej z naszych placówek:

Przy Bażantarnii 8b

Centrum Medyczne Przy Bażantarni
ul. Przy Bażantarni 8B,
(przy stacji metra „Natolin”)

 

Wałbrzyska 46

Centrum Medyczne Wałbrzyska
ul. Wałbrzyska 46, 
(przy stacji metra „Służew”)

 

CMD Kolejowa

Centrum Medyczne Kolejowa
ul. Kolejowa 1, 
(budynek AirTech Bussines Park, Wola)

 

Foksal 3/5

Centrum Medyczne Foksal
ul. Foksal 3/5,
(dojazd od ul. Smolnej lub ul. Foksal)

 

CMD Piaseczno

Centrum Medyczne Piaseczno
Puławska 42b,
05-500 Piaseczno

 

CMD Lazurowa

Centrum Medyczne Lazurowa
ul. Lazurowa 71a
(budynek City Park, Bemowo)

 

Al. Zjednoczenia 36

Centrum Medyczne Al. Zjednoczenia
al. Zjednoczenia 36,
(przy stacji metra „Stare Bielany”)

 

Koneser

Centrum Medyczne Koneser
Pl. Konesera 10A, 
(przy stacji metra "Dworzec Wileński")

* Przedstawiona cena ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

 

Operacje endometriozy w Szpitalu Damiana

Otrzymałaś pozytywny wynik testu na endometriozę? Umów się na konsultację i leczenie endometriozy w Szpitalu Damiana! Nasi wykwalifikowani specjaliści wykonują laparoskopię oraz wycięcie endometriozy z blizny z otwarciem/bez otwarcia jamy brzusznej. 

Zadzwoń i dowiedz się więcej!