USG ginekologiczne jest jednym z podstawowych badań profilaktycznych, które jest wykorzystywane w celu oceny stanu narządów rodnych kobiety, oceny cyklu miesiączkowego oraz zdiagnozowania schorzeń organów płciowych.
Badanie USG ginekologiczne umożliwia precyzyjną ocenę powierzchni, kształtu, wnętrza, a także wielkości i lokalizacji poszczególnych narządów.
Spis treści:
- Na czym polega USG ginekologiczne?
- Co bada USG jajników i narządów rodnych?
- Jak przygotować się do badania?
- Wskazania do ultrasonografii
- Ile kosztuje USG ginekologiczne?
- USG ginekologiczne w ramach NFZ
Na czym polega USG ginekologiczne?
USG ginekologiczne w Warszawie w Centrum Medycznym Damiana jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Trwa kilkanaście minut.
USG ginekologiczne polega na użyciu podłużnej sondy, która daje precyzyjny obraz wnętrza obszaru badanego. Głowica aparatu wysyła sygnał, który przechodzi do tkanki, a jego odbicie powraca do odbiornika, który przetwarza falę na obraz.
KUP ONLINE |
Możliwe jest przeprowadzenie badania USG ginekologicznego zarówno dopochwowo, jak i przez przyłożenie do powłoki brzusznej. Stosuje się je u pacjentek z zachowaną błoną dziewiczą lub u tych, które z różnych przyczyn nie wyrażają zgody na badanie dopochwowe. Należy jednak wiedzieć, że przy takim badaniu otrzymany obraz nie jest zbyt wyraźny i często nie pozwala jednoznacznie zdiagnozować stanu narządów rodnych pacjentki. W szczególnych przypadkach USG ginekologiczne wykonuje się też drogą przezodbytniczą, wprowadzając sondę do odbytnicy, lub u małych pacjentek jedynie przykładając ją do przedsionka pochwy. Lekarz przeprowadzający badanie w taki sposób musi jednak dysponować dużą wprawą i doświadczeniem.
Trzeba podkreślić, że badanie dopochwowe odbywa się z użyciem jednorazowych lateksowych osłonek zabezpieczających sondę, nie występuje więc ryzyko przeniesienia zakażenia.
USG ginekologiczne Warszawa - cel badania
Podczas badania ginekologicznego USG w Warszawie ocenia się między innymi:
- rozmieszczenie pęcherzyków jajnikowych;
- wielkość jajników i ich stan;
- wielkość i kształt macicy (trzonu, szyjki);
- obecność płynu w zachyłku odbytniczo macicznym (tzw. zatoce Douglasa);
- grubość myometrium (warstwy mięśniowej macicy).
Mając obraz tych organów, lekarz może stwierdzić obecność torbieli, guzów czy mięśniaków oraz stwierdzić ciążę. Badanie USG pozwala zdiagnozować ostre bóle podbrzusza oraz stany patologiczne, takie jak skręt jajnika czy ciąża pozamaciczna.
Wykonywane jest w celu profilaktycznym, lub do zdiagnozowania:
- nieprawidłowej grubości endometrium
- zmian nowotworowych narządów płciowych
- nieprawidłowej lokacji wkładek wewnątrzmacicznych
- wad anatomicznych narządów płciowych
- nieprawidłowej budowy mięśni macicy
- nieprawidłowej budowy kości miednicy
- nieprawidłowej budowy tkanek naczyń krwionośnych miednicy
Lekarz po badaniu wydaje Pacjentce wynik wraz z załączonym zdjęciem.
Jak przygotować się do badania?
USG ginekologiczne w Warszawie w Centrum Medycznym Damiana nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto opróżnić pęcherz moczowy i zadbać o odpowiednią higienę narządów płciowych przed wejściem do gabinetu lekarskiego. W przypadku badania przez powłoki brzuszne pęcherz powinien być wypełniony. Lekarze zalecają wypicie ok. półtora litra niegazowanej wody na godzinę przed planowanym badaniem.
Najlepsze efekty badania uzyskuje się przeprowadzając je w dzień tuż po zaprzestaniu krwawienia. Optymalny czas to pięć do dziesięciu dni po zakończeniu miesiączki. Przeprowadzenie USG w trakcie okresu wiąże się z ryzykiem zakażenia. U kobiet po menopauzie termin badania jest dowolny, choć w przypadku przyjmowania hormonów płciowych powinien on mieć miejsce sześć do dziesięciu dni po przyjęciu ostatniej tabletki.
Wskazania do ultrasonografii
Wskazaniami do wykonania USG ginekologicznego są m.in.:
- krwawienie z dróg rodnych
- bóle podbrzusza
- nietypowe dolegliwości związane z cyklem menstruacyjnym
- problemy z donoszeniem ciąży
- podejrzenie wad występujących w budowie narządów rodnych,
- podejrzenie zaburzeń, np. zespół policystycznych jajników.
USG ginekologiczne w ramach NFZ
W Centrum Medyczne Damiana przy ul. Puławskiej 42b realizujemy ambulatoryjną opiekę specjalistyczna ginekologa w ramach NFZ. Pacjentki naszej Poradni Ginekologicznej w Piasecznie mogą umówić się na nieodpłatne USG ginekologiczne. Aby umówić się na wizytę wymagane jest skierowanie od lekarza.
Więcej o badaniach i zabiegach w ramach NFZ możesz przeczytać tutaj.
ZADZWOŃ 22 566 22 22 |
Ile kosztuje USG ginekologiczne w Warszawie
Cena USG ginekologicznego w Centrum Medycznym Damiana w Warszawie kształtuje się na poziomie 235 zł.* Badanie można wykonać w placówkach zlokalizowanych na terenie Warszawy:
| ![]() |
| ![]() |
| ![]() |
| ![]() |
| ![]() |
KUP ONLINE |
* Przedstawiona cena ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.
Literatura tematu:
- Maria Magdalena Dresler, Jacek Kociszewski, Edyta Wlaźlak, Piotr Pędraszewski, Agnieszka Trzeciak, Grzegorz Surkont Powtarzalność i odtwarzalność pomiarów lokalizacji taśmy podcewkowej uzyskanych w USG dna miednicy wykonywanym głowicą przezpochwową
- Paweł Basta, Mariusz Bidziński, Tomasz Kluz, Ewa Nowak-Markwitz, Anita Olejek, Włodzimierz Sawicki Zasady postępowania z chorymi z podejrzeniem i rozpoznaniem raka jajnika — rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
- Marian Stanisław Migda, Michał Migda, Rafał Słapa, Robert Krzysztof Mlosek, Bartosz Migda Ocena budowy wybranych struktur narządu rodnego: sromu, pochwy i szyjki macicy z wykorzystaniem ultrasonografii wysokich częstotliwości
- Artur Czekierdowski Nowoczesna ultrasonografia i modele prognostyczne w przedoperacyjnym różnicowaniu nowotworów jajnika