USG prostaty Warszawa

Data publikacji: 17.04.2019

USG prostaty jest badaniem gruczołu krokowego wykonywanym przez lekarza. To najlepsza metoda radiologiczna i diagnostyczna prostaty. Mimo że nie wykrywa wczesnego stadium raka, to jednak dzięki niemu można ocenić objętość prostaty i ustalić optymalne sposoby leczenia. USG prostaty może być wykonywane przez powłoki brzuszne lub przezodbytniczo (USG transrektalne prostaty – TRUS).

Gdzie zrobić USG prostaty w Warszawie? Badanie jest wykonywane w Centrum Medycznym Damiana. Serdecznie zapraszamy do zapisów!


USG prostaty w Warszawie – na czym polega badanie?

USG prostaty przez powłoki brzuszne jest wykonywane w pozycji leżącej, w dwóch etapach: najpierw przy pełnym pęcherzu, a następnie po oddaniu moczu. Lekarz nakłada na skórę brzucha pacjenta specjalny żel, przykłada głowicę aparatu USG do ciała i przesuwa ją po badanym obszarze.

Podczas USG transrektalnego prostaty pacjent leży na boku z nogami ugiętymi w kolanach i i podciągniętymi w kierunku klatki piersiowej. Lekarz nakłada na głowicę aparatu prezerwatywę oraz żel, a następnie delikatnie wsuwa ją do odbytnicy pacjenta. W czasie badania specjalista obraca głowicę wokół jej osi, aby tym sposobem uzyskać całościowy obraz badanego obszaru. Badanie może powodować dyskomfort, ale nie jest bolesne; może być wykonane również w pozycji kolankowo-łokciowej.


USG prostaty Warszawa – jak się przygotować do badania?

Na USG prostaty przez powłoki brzuszne należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem. Na 1-1,5 h przed badaniem należy wypić ok. 3 szklanek wody i powstrzymać się od oddawania moczu do czasu badania.

Na USG transrektalne prostaty należy przyjść po wypróżnieniu; poza tym badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie trzeba robić lewatywy ani brać środków na przeczyszczenie. Nie trzeba również mieć wypełnionego pęcherza.

Wskazania do wykonania badania

Wskazaniami do wykonania tego badania są m. in.:

  • profilaktyka chorób prostaty;
  • podwyższony poziom PSA, odbiegający od normy;
  • gdy wykonane wcześniej badanie palpacyjne przez odbytnicę nie dało jednoznacznej oceny;
  • bóle prostaty, a także bóle podbrzusza i krocza;
  • schorzenia zapalne prostaty;
  • rak prostaty;
  • niepłodność.
KUP ONLINE