Chirurgia ogólna Warszawa

Data publikacji: 16.07.2019 ,Data aktualizacji: 02.08.2022
chirurgia ogólna

Wieloletnie doświadczenie zespołu lekarskiego, profesjonalizm opieki pielęgniarskiej oraz nowoczesne metody operacyjne są naszymi największymi atutami. Bezpieczeństwo i komfort Pacjenta są dla nas najważniejsze.

Zespół pod kierunkiem lek. med. Janusza Świątkiewicza jest jednym z pionierów operacji przepuklin metodą laparoskopową w Polsce. Dowiedz się więcej na temat operacji przepukliny tą metodą.


Chirurgia ogólna w Szpitalu Damiana - zakres operacji

Operacja przepuklin metodą klasyczną

Operację przepuklin metodą klasyczną wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym (od pasa w dół). Po wypreparowaniu przepukliny zakładana jest siatka przepuklinowa, która jest wykonana z materiału niewchłanialnego (polipropylen) i  dobrze tolerowanego przez organizm. Następnie zszywane są kolejno warstwy mięśni, powięzi, tkanki podskórnej i skóry.

Na ogół po operacji przepukliny Pacjent pozostaje w szpitalu przez jedną dobę. Należy także zapoznać się z zaleceniami pooperacyjnymi i przestrzegać ich.

Operatorzy: lek. med. Leszek Gburzyńskilek. med. Marek Szostek, dr n. med. Maciej Kisiel, dr n. med. Michał Śpiegowski


Leczenie przepuklin metodą laparoskopową

Operacja przepukliny metodą laparoskopową jest zabiegiem małoinwazyjnym. Polega ona na wykonaniu trzech niewielkich nacięć skóry i wzmocnieniu miejsca z występującą przepukliną specjalną siatką. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Okres rekonwalescencji Pacjenta po operacji laparoskopowej jest krótszy w porównaniu do metody klasycznej.

Operatorzy: lek med. Janusz Świątkiewicz


Operacja przepukliny i pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową (jednoczesna)

W naszym szpitalu możliwe jest jednoczesne przeprowadzenie operacji przepukliny i usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową.

Operatorzy: lek med. Janusz Świątkiewicz


Cholecystektomia – wycięcie woreczka żółciowego (klasycznie i laparoskopowo)

Cholecystektomia jest metodą leczenia kamicy żółciowej. Choroba objawia się kolką żółciową, czyli bólem w prawym podżebrzu, najczęściej promieniującym do prawej łopatki i wymiotami. Wielu chorych uskarża się także na złą tolerancję tłuszczy. W przypadku konieczności usunięcia woreczka żółciowego najczęściej wykorzystuje się metodę laparoskopową, a klasyczną tylko w przypadku ostrego zapalenia woreczka żółciowego.

Metoda laparoskopowa polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej laparoskopu poprzez trzy niewielkie nacięcia. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, blizny po nim są małe. Ważne, aby po operacji przestrzegać specjalnej diety.

Przed usunięciem woreczka żółciowego należy wykonać badania krwi, RTG klatki piersiowej i EKG serca, lekarz może także przy kwalifikacji Pacjenta wykonać USG jamy brzusznej. Należy także przestrzegać płynnej diety, a na kilka godzin przed zabiegiem nic nie jeść.

Operatorzy: lek. med. Leszek Gburzyńskilek. med. Marek Szostek, dr n. med. Maciej Kisiel, dr n. med. Michał Śpiegowski


Wycięcie torbieli włosopochodnej

Zabieg wycięcia torbieli włosopochodnej polega na wycięciu miejscowym wraz z usunięciem wszystkim kanałów zatoki z marginesem zdrowych tkanek. Ranę zaszywa się lub pozostawia otwartą, w zależności od potrzeby.

W zależności od stanu możliwe jest także jedynie nacięcie tkanek i drenaż. Dren na ogół usuwany zostaje w pierwszej dobie po operacji. Wtedy też następuje wypis ze szpitala. Pacjent otrzymuje zalecenia pozabiegowe, które obejmują unikanie wysiłku fizycznego przez tydzień, przemywanie rany środkiem odkażającym oraz unikanie siedzącego trybu życia i zaparć.

Wycięcie torbieli przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym lub lędźwiowym.

Operatorzy: lek. med. Leszek Gburzyńskilek. med. Marek Szostek, dr n. med. Maciej Kisiel, dr n. med. Michał Śpiegowski

 


Nacięcie ropnia

Nieleczony ropień może pęknąć, co skutkuje przeniesieniem bakterii na okoliczne tkanki. Rzadko kiedy ropnie wchłaniają się samoistnie. Ropień może pojawić się na skórze każdej części ciała. Aby nie doprowadzić do rozsiewu zakażenia należy podjąć leczenie, które przeprowadza chirurg. Polega ono na nacięciu ropnia i drenażu.

Operatorzy: lek. med. Leszek Gburzyńskilek. med. Marek Szostek, dr n. med. Maciej Kisiel, dr n. med. Michał Śpiegowski


Wycięcie tłuszczaka

Tłuszczaki to łagodne nowotwory tkanki podskórnej, stanowiące problem estetyczny. Są zbudowane z komórek tłuszczowych i na ogół nie wymagają specjalnej terapii – nie istnieją leki przeznaczone do ich leczenia. W sytuacji, gdy guzek przeszkadza lub staje się bolesny, lekarz może zdecydować o jego usunięciu.

W zależności od rozmiarów tłuszczaka wybiera się inną metodę zabiegową. Najczęściej zmiany usuwa się w znieczuleniu miejscowym – chirurg ostrzkuje skórę środkiem znieczulającym, a następnie nacina skórę i usuwa guzek wraz z torebką. Pacjent po takim zabiegu nie wymaga hospitalizacji.

Jeśli zmiana jest duża, powyżej 5 cm średnicy, nie ma możliwości wycięcia ambulatoryjnego, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu na sali operacyjnej. Każdy zabieg usunięcia chirurgicznego pozostawia bliznę po nacięciu skóry.

Operatorzy: lek. med. Leszek Gburzyńskilek. med. Marek Szostek, dr n. med. Maciej Kisiel, dr n. med. Michał Śpiegowski


Żylaki kończyn (laserowe, klasyczne)

Leczenie żylaków nóg zależy od stadium zaawansowania choroby. Chirurgiczne usuwanie żylaków, czyli stripping, polega na chirurgicznym usunięciu niewydolnego naczynia. Chirurg wykonuje dna nacięcia – w pachwinie i dole podkolanowym oraz wydobywa chore naczynia podwiązując jednocześnie naczynia dochodzące do tego miejsca. Zabieg metoda klasyczną jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym.

Laserowe usuwanie żylaków przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą USG. Polega ona na zamykaniu laserem niewydolnych naczyń.

Operatorzy: lek. med. Marek Szostek, dr n. med. Maciej Kisiel, dr n. med. Michał Śpiegowski


Żylaki kończyn dolnych metodą miniflebektomii

Miniflebektomia to małoinwazyjne usuwanie żylaków polegające na wykonywaniu mikronacięć i wydobywaniu żylaków. Zabieg bywa nazywany szydełkowaniem żył.

Operatorzy: lek. med. Marek Szostek, dr n. med. Maciej Kisiel, dr n. med. Michał Śpiegowski


Safanektomia

Safenektomia (zabieg chirurgicznego usunięcia żył odpiszczelowej) to zabieg chirurgiczny na dużych żylakach kończyn dolnych.

Operatorzy: lek med. Janusz Świątkiewicz


SEPS + operacja Bapcocka

SEPS to podpowięziowe endoskopowe przecinanie perforatorów. To małoinwazyjna technika umożliwiająca zaopatrzenie perforatorów przy przewlekłej niewydolności żylnej.

Operacja Babcocka to metoda leczenia żylaków polegająca na usunięciu żyły odpiszczelowej od stopy do pachwiny lub żyły odstrzałkowej od kostki bocznej do dołu podkolanowego.

Operatorzy: lek med. Janusz Świątkiewicz


Leczenie otyłości z użyciem balona

Jest to nieoperacyjna metoda leczenia otyłości. Polega ona na wprowadzeniu do żołądka Pacjenta na okres sześciu lub dwunastu miesięcy specjalnego miękkiego, silikonowego balonu. Pozwala to na redukcję masy ciała, bowiem balon wypełnia częściowo żołądek, co zapewnia uczucie sytości po zjedzeniu dużo mniejszego posiłku niż dotychczas.

Zabieg jest krótki, trwa do 20 minut i polega na wprowadzeniu do żołądka balonu za pomocą endoskopu. Następnie wypełnia się balon solą fizjologiczną. 

Operatorzy: dr n. med. Michał Śpiegowski


Endoskopowe zmniejszanie żołądka

Endoskopowe zmniejszanie żołądka to metoda, która pozwala uniknąć rozcinania powłok brzusznych. Zabieg przeprowadzany jest przez endoskop zakończony specjalną maszyną zakładającą szwy. Endoskop wprowadza się do żołądka przez usta. Operator zakłada szwy w takim miejscu, aby zmniejszyć powierzchnię żołądka o 60-80 proc. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym, trwa około godziny. Zalecane jest, aby Pacjent pozostał pod opieką dietetyka po operacji.

Operatorzy: dr n. med. Dip Naser


Operacje tarczycy

W ramach chirurgii ogólnej możliwe jest również przeprowadzenie operacji tarczycy z powodu łagodnych zmian. W przypadku usunięcia w czasie zabiegu jakiejkolwiek zmiany, pobrany materiał jest przekazywany do badania histopatologicznego.