Tarczyca to narząd zlokalizowany u podstawy szyi, 2 płaty połączone cieśnią. Tarczycę budują głównie komórki pęcherzykowe, w których produkowane są główne hormony tarczycy - tyroksyna (T4) i trijodotyronina (T3). Na tarczycę składają się także nieliczne komórki okołopęcherzykowe C, które wytwarzają kalcytoninę, hormon wpływający na regulację stężenia wapnia we krwi.
Rak tarczycy najczęściej wywodzi się z komórek pęcherzykowych tarczycy. Rzadziej występuje rak rdzeniasty, który jest złośliwym nowotworem z komórek C wytwarzających kalcytoninę.
90–95% przypadków zachorowań to wysokozróżnicowane nowotwory z dobrym rokowaniem odległym. W grupie tej wyróżnia się dwie postaci raka: częściej występujący rak brodawkowaty, rzadszy - rak pęcherzykowy. Stosowane metody leczenie w obu przypadkach są podobne.
Zakres diagnostyki leczenia i operacji nowotworów tarczycy
- Pełna opieka i diagnostyka endokrynologiczna przed operacją.
- Diagnostyka USG tarczycy i węzłów chłonnych szyi:
- Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy i węzłów chłonnych szyi pod kontrolą USG. Badanie wykonuje m.in. dr med. Tadeusz Kubicki. Wynik badania wykonanego przez dr Kubickiego Pacjentka otrzymuje w dniu badania.
- Leczenie operacyjne łagodnych guzów tarczycy;
- Leczenie operacyjne nowotworów tarczycy w pełnym zakresie /usunięcie tarczycy i węzłów chłonnych szyjnych;
- Leczenie operacyjne wtórnie radykalne u chorych z rakiem tarczycy operowanych nieradykalnie w innym ośrodku - z użyciem detektora promieniowania jonizującego-gammafinder;
- Diagnostyka pooperacyjna i leczenie u chorych po operacji raka tarczycy prowadzone przez specjalistów endokrynologów i medyków nuklearnych z Centrum Onkologii.
Do każdej operacji tarczycy istnieje możliwość zastosowania neuromonitoringu nerwu krtaniowego wstecznego. Pozwala to na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu, bez ryzyka uszkodzenia nerwu w czasie operacji.