Grecja a koronawirus. Wakacje 2021

Grecja Koronawirus - obostrzenia dla podróżujących

Jakie badania należy wykonać przed wyjazdem do Grecji? A może wystarczy szczepienie? czy kwarantanna jest konieczna. Sprawdź, jakie są obostrzenia dla podróżujących.

Podróż do Grecji w czasie pandemii SARS-CoV-2

W opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych należy zrezygnować z wyjazdów do Grecji, jeśli podróż nie jest konieczna. Grecja, podobnie jak wiele innych krajów zdecydowała się na wprowadzenie licznych obostrzeń dla podróżujących przybywających spoza granic kraju. Listę aktualnie obowiązujących znaleźć można na rządowych stronach internetowych.

Jakie badania wykonać przed podróżą do Grecji?

Podstawą jest wykonanie badania potwierdzającego lub wykluczającego zakażenie koronawirusem. W Grecji uznawane są wyłącznie wyniki testów PCR, które wykonane zostanie nie wcześniej niż 72 godziny przed przekroczeniem greckiej granicy, a wynik musi być w j. angielskim. Negatywny test muszą posiadać wszyscy podróżni, którzy ukończyli 5 rok życia.

Test RT-PCR

Cena od 420 zł

KUP ONLINE

Podróż do Grecji a szczepienie na koronawirusa

Przekroczenie granicy przez osoby zaszczepione może okazać się dużo prostsze. Wystarczy mieć przy sobie kartę szczepień, jednak uwaga - cykl szczepień musi być zakończony. Oznacza to, że osoba przyjęła wszystkie dawki preparatu, zgodnie z wytycznymi producenta. Wyniku testu PCR nie potrzebują osoby, u których od dnia przyjęcia ostatniej dawki szczepienia upłynął okres co najmniej 14 dni.

W przypadku osób zaszczepionych dokumentem pozwalającym na wjazd na terytorium agresji jest karta szczepień, pozwalająca jednoznacznie zidentyfikować osobę zaszczepioną, a także zawierająca informacje, takie jak nazwa szczepionki, daty potwierdzające termin podania poszczególnych dawek szczepienia, ale też dane placówki, która realizowała szczepienie.

Kwarantanna po przekroczeniu granicy Grecji

Aktualne zasady dotyczące kwarantanny po przekroczeniu granicy dostępne są na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Obecnie osoby, które przyjeżdżają do Grecji poddawane są badaniu na koronawirusa - test wykonywany jest u podróżnych wybranych w sposób losowy lub u których występują symptomy choroby. Jeżeli test da wynik pozytywny, wówczas taka osoba jest kierowana na kwarantannę.

Obostrzenia w Grecji w czasie pandemii koronawirusa

Wybierając się do Grecji należy pamiętać, że na terenie całego kraju obowiązuje całkowity nakaz zakrywania ust i nosa, a maseczki należy nosić w każdej przestrzeni publicznej, zamkniętej i otwartej. Utrudnione jest także przemieszczanie, ponieważ w kraju wprowadzono zakaz przemieszczania, który nie dotyczy jedynie wybranych sytuacji, jak dojazd do pracy czy wyjście do apteki/sklepu spożywczego.

Przed wyjazdem należy pamiętać, aby wypełnić odpowiedni formularz sanitarny, który pozwoli wygenerować kod QR. Jest on obowiązkowy dla osób, które chcą wjechać na terytorium Grecji. Jego brak wiąże się z określonymi sankcjami, łącznie z kara grzywny. Nie należy zapominać o obowiązku wskazania adresu zamieszkania podczas pobytu w Grecji, jak również planu pobytu na 7 kolejnych dni.

Zanim wyjedziesz do Grecji, sprawdź aktualne informacje dla podróżnych

Sprawdź obostrzenia dla podróżujących w innych krajach:

Koronawiurs Hiszpania | Koronawirus Włochy | Koronawirus Chorwacja | Koronawiurs Turcja | Koronawirus Tunezja | Koronawirus Bułgaria