Koronawirus Hiszpania: obostrzenia dla podróżujących

Data publikacji: 14.05.2021
Czas czytania: 2 minuty
Hiszpania Koronawirus - obostrzenia dla podróżujących

Jakie obostrzenia COVID obowiązują przy wjeździe do Hiszpanii? Kiedy nakładana jest kwarantanna? Jakie testy na koronawirusa są akceptowane? Zapoznaj się z obostrzeniami dla podróżujących do Hiszpanii.

Spis treści:


Podróż do Hiszpanii podczas pandemii COVID-19 - obostrzenia

Podróżowanie, szczególnie poza granice kraju w czasie pandemii stało się bardzo utrudnione. Świat boi się, że swoboda przemieszczania byłaby katastrofalna w skutkach, a wirus rozprzestrzeniałby się w sposób niekontrolowany. To właśnie chęć zatrzymania pandemii sprawiła, że wiele państw zdecydowało się na wprowadzenie dodatkowych wymogów dla przyjeżdżających obcokrajowców. Co ważne, zasady te są stale modyfikowane, w zależności od sytuacji epidemicznej. Dlatego tak ważne jest, aby przed wyjazdem sprawdzić warunki.


Warunki wjazdu na terytorium Hiszpanii

Sytuacja w Hiszpanii jest trudna, dlatego zdecydowano o włączeniu pewnych obostrzeń, które stanowią zbiór obowiązków, jakich należy dokonać, aby móc wjechać do kraju. Bieżące informacje znaleźć można na rządowych stronach internetowych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, że jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne, to należy zrezygnować z wyjazdu.

Wjazd do Królestwa Hiszpanii możliwy jest drogą lądową, powietrzną lub morską. Bez względu na sposób przekroczenia granicy, cudzoziemiec musi liczyć się z tym, że zostanie przeprowadzona kontrola jego zdrowia. Podstawą jest pomiar temperatury ciała, który wykonywany jest kamerami termowizyjnymi lub termometrami bezdotykowymi. W myśl obowiązujących przepisów gorączka stwierdzana jest gdy pomiar jest wyższy niż 37,5 stopnia. U osób, u których stwierdzono gorączkę lub objawy mogą sugerować zakażenie koronawirusem, rozpoczyna się specjalne procedury, które pozwalają bardziej szczegółowo ocenić stan zdrowia.

Przed wyjazdem należy pamiętać, że każdy podróżny ma obowiązek wypełnienia specjalnego formularza sanitarnego. Obowiązku tego nie da się pominąć, gdyż po wypełnieniu dokumentu generowany jest specjalny kod QR, który należy okazać na granicy.

Zanim udamy się w podróż warto sprawdzić aktualne wytyczne dotyczące warunków wjazdu. Osoby przybywające z niektórych regionów mają obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Lista krajów jest na bieżąco aktualizowana na ministerialnych stronach internetowych. Co ważne test należy wykonać w określonym czasie.

Hiszpania zastrzega, że honorowane są test RT-PCR, TMA oraz RT-LAMP. Badanie musi zostać wykonane w ciągu 72 godzin poprzedzających przekroczenie hiszpańskiej granicy. Negatywny wynik należy okazać podczas przekraczania granicy. Co ważne można posiadać zarówno papierową, jak i elektroniczną wersję, jednak musi on być przetłumaczony na jeden z uznawanych języków, tj. hiszpański, francuski, angielski lub niemiecki.

Dokument musi zawierać informacje, które pozwolą jednoznacznie zidentyfikować nie tylko Pacjenta, ale także placówkę, w której wykonano badanie.

Test RT-PCR

Cena od 300 zł

KUP ONLINE

Test FRANKD

Cena od 200 zł

KUP ONLINE

Kwarantanna po przekroczeniu granicy

Niektóre kraje wymagają od podróżnych odbycia obowiązkowej kwarantanny. Że względu na dynamiczną sytuację epidemiczną w Królestwie Hiszpanii informacje na temat kwarantanny należy sprawdzić przed wyjazdem na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Obostrzenia w czasie pandemii na terenie Hiszpanii

Ważna kwestią jest to, że po przekroczeniu granicy każdy podróżny musi podporządkować się panującym w danym kraju zasadom. Lista obostrzeń aktualizowana jest w zależności od aktualnej sytuacji, w tym liczby zachorowań.

W Hiszpanii zdecydowano m.in. o wprowadzeniu zakazu przemieszczania w wyznaczonych godzinach. W zależności od regionu godziny te mogą się różnić, gdyż władze lokalne mogą modyfikować ogólnokrajowe ustalenia. Co więcej, w Hiszpanii dopuszcza się możliwość wdrożenia dodatkowych zakazów, które zablokują możliwość przemieszczania pomiędzy wybranymi regionami.

Ponadto obowiązują obostrzenia dotyczące zakazu zgromadzeń, nie tylko w przestrzeni publicznej, ale i prywatnej. Wytyczne dotyczące liczby osób, które mogą gromadzić się w jednym miejscu może różnić się, w zależności od sytuacji w danym regionie.

Zanim wyjedziesz do Hiszpanii, zapoznaj się z aktualnymi informacjami dla podróżnych

 

Sprawdź obostrzenia dla podróżujących w innych krajach:

Koronawirus Włochy | Koronawirus Grecja | Koronawirus Chorwacja | Koronawiurs Turcja | Koronawirus Tunezja | Koronawirus Bułgaria