Kolonoskopia

Kolonoskopia jest badaniem wnętrza całego jelita grubego i gdy to jest potrzebne końcowego odcinka jelita cienkiego (ileokolonoskopia) lub odbytnicy i esicy (FSS - fiberosigmoido-skopia, sigmoidoskopia). Badania są wykonywane za pomocą giętkiego aparatu czyli kolonoskopu. W trakcie badania możliwe jest pobranie wycinków ze stwierdzonych zmian lub usunięcie polipów. Badanie wykonuje się bez znieczulenia lub w znieczuleniu ogólnym (zalecane), które zmniejsza przykre doznania towarzyszące badaniu takie jak ból brzucha i wzdę-cie.

Przy rezerwacji terminu badania, prosimy o poinformowanie pracownika recepcji lub infolinii, w jakiej formie będzie wyko-nywane badanie - bez znieczulenia lub ze znieczuleniem. Infor-macja umożliwi właściwe umówienie terminu badania.

Pacjenci po 65 roku życia lub młodsi, obciążeni chorobami kar-diologicznymi zapisujący się na badanie w znieczuleniu ogól-nym wymagają wcześniejszej wizyty u anestezjologa, najlepiej kilka dni wcześniej.


Przygotowanie ogólne do badania

Zalecenia ogólne stosujemy podczas przygotowywaniu wszystkimi poniższymi preparatami

Dieta:

5 dni przed wyznaczonym terminem badania z jadłospisu należy wykluczyć: surowe warzywa i owoce- zwłaszcza te , które zawierają pestki, tj. winogrona, kiwi, porzeczki, maliny, truskawki, pomidory, ogórki i podobne (także przetwory z ww wymienionych owoców i warzyw) – tłuste potrawy, kasze, soki przecierowe, zupy warzywne, wszelkie potrawy oraz pieczywo zawierające ziarna , siemię lniane.

W diecie mogą występować: mięsa i ryby (zwłaszcza goto-wane, duszone, grillowane), makarony, białe pieczywo, ryż, kawa, herbata, soki klarowne, galaretki i kisiele (bez owoców), klarowne buliony.

Ostatni posiłek pacjenci przyjmują w godzinach przedpołu-dniowych w przeddzień badania.

Pacjenci przyjmujący leki

Wszystkie zmiany w sposobie przyjmowania leków przed badaniem należy omówić z lekarzem kierującym.

Na 7 dni przed badaniem należy odstawić doustne preparaty żelaza.

Pacjenci przyjmujący leki przeciwkrzepliwe (Sintrom, Aceno-kumarol, Warfaryna, Pradaxa i podobne) i przeciwpłytkowe (Acard, Tiklopidyna, Klopidogrel) proszeni są o kontakt z leka-rzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zgodnie z zaleceniami, ewentualnie zmiana leków na heparynę drob-nocząsteczkową na 4-5 dni przed badaniem. Przy procedurach terapeutycznych, np. usuwanie polipów, konieczne jest badanie układu krzepnięcia, najlepiej w przeddzień badania, po odstawieniu powyższych leków i w czasie przyjmowania heparyn drobnocząsteczkowych.

W dniu badania leki kardiologiczne (w tym na nadciśnienie tętnicze) należy przyjąć wcześnie rano zgodnie z zaleceniami, popijając niewielką ilością wody.

Nie przyjmować w dniu badania doustnych leków przeciwcu-krzycowych oraz insulin (należy je zabrać ze sobą i zażyć po badaniu)

W DNIU BADANIA PACJENCI POZOSTAJĄ BEZ JEDZENIA--OSTATNI POSIŁEK TO LEKKIE ŚNIADANIE W PRZEDDZIEŃ BADANIA, 6 GODZIN PRZED BADANIEM NIE WOLNO TAKŻE PIĆ

Przygotowanie bezpośrednio przed badaniem kolonoskopowym

Ostatni posiłek –w przeddzień badania, w godzinach poran-nych (lekkie śniadanie), przed przyjęciem środków przeczysz-czających.

 1. PRZYGOTOWANIE LEKIEM FORTRANS.
  • Gdy godzina badania jest wyznaczona przed 12.00:
   Od godziny 14.00-15.00 dnia poprzedzającego badanie należy wypić 4 litry roztworu przygotowanego z 4 saszetek (jedna saszetka rozpuszczona w 1 litrze niegazowanej wody) – jeden litr na godzinę. Od momentu rozpoczęcia przyjmowania pre-paratu nie można nic jeść, można pić wodę, klarowne soki, herbatę.
    
  • Gdy godzina badania jest wyznaczona po 12.00:
   W dniu poprzedzającym badanie należy wypić 2 litry wody z rozpuszczonymi 2 saszetkami preparatu od godz. 15-16 w ciągu 2 godzin, następnie w dniu badania w godzinach wczesnoporannych kolejne 2 litry wody z rozpuszczonymi 2 saszetkami Fortransu – należy pamiętać o zachowaniu odstępu czasowego między zakończeniem picia preparatu a początkiem kolonoskopii około 5-6 godzin.
 2. PRZYGOTOWANIE LEKIEM CITRA FLEET.
  • Gdy godzina badania jest wyznaczona  przed 12.00:
   W dniu poprzedzającym badanie należy:
   – o godz. 16 wypić pierwszą saszetkę Citra fleet rozpuszczoną w 0,5 szklanki wody, a następnie dopić co najmniej 2 litry wody lub klarownego soku. Po 6-8 godzinach (godz. 21) należy wypić drugą saszetkę Citra fleet rozpuszczoną w 0,5 szklanki wody, a następnie dopić co najmniej 2 litry wody lub klarownego soku.
    
  • Gdy godzina badania jest wyznaczona po 12.00
   W dniu poprzedzającym badanie należy:
   – o godz. 16 wypić 1-szą saszetkę Citra fleet rozpuszczoną w 0,5 szklanki wody, a następnie dopić co najmniej 2 litry wody/klarownego soku. W dniu badania wcześnie rano wypić 2-gą saszetkę Citra fleet rozpuszczoną w 0,5 szklanki wody, a następnie dopić 2 litry wody/ klarownego soku. Należy pamiętać o zachowaniu odstępu czasowego między zakoń-czeniem picia a początkiem kolonoskopii około 5-6 godzin
 3. PRZYGOTOWANIE PREPARATEM EZICLEN
  • Gdy godzina badania jest wyznaczona przed 12.00
   – o godzinie 14-15 należy wypić 1 butelkę preparatu rozcień-czonego wodą do kreski w załączonym kubku przez 30-60 min. Następnie należy wypić co najmniej dwa kubki jak wyżej
   – woda lub klarowny sok.
   – po 6-8 godz. , około 21.00 należy wypić drugą butelkę prepa-ratu powtarzając wszystkie czynności jak powyżej
    
  • Gdy godzina badania jest wyznaczona po 12.00
   – wieczorem wypić 1 butelkę preparatu rozcieńczonego wodą do kreski w załączonym kubku przez 30-60 min. Następnie należy wypić co najmniej dwa kubki jak wyżej – woda lub klarowny sok.
   – w dniu badania w godzinach wczesnoporannych należy wypić drugą butelkę preparatu powtarzając wszystkie czynno-ści ja powyżej

   Należy pamiętać o zachowaniu odstępu czasowego między zakończeniem picia preparatu a początkiem kolonoskopii około 5-6 godzin.
 4. PRZYGOTOWANIE PREPARATEM MOVIPREP
  • Gdy godzina badania jest wyznaczona przed 12.00
   – o godz. 15 jedno opakowanie- saszetka A i B – rozpuszczany w litrze wody niegazowanej, roztwór wypijamy w ciągu 1 godziny. Następnie trzeba wypić co najmniej 1 litr wody, lub klarownego soku.
   – o godz. 20-21 drugie opakowanie – saszetka A i B – rozpusz-czany w litrze wody niegazowanej, roztwór wypijamy w ciągu 1 godziny. Następnie trzeba wypić 1 litr wody, lub klarownego soku.
    
  • Gdy godzina badania jest wyznaczona po 12.00
   – o godz. 16 jedno opakowanie – saszetka A i B – rozpusz-czany w litrze wody niegazowanej, roztwór wypijamy w ciągu 1 godziny. Następnie trzeba wypić co najmniej 1 litr wody, lub klarownego soku.
   – w dniu badania w godzinach wczesnoporannych należy wypić drugie opakowanie – saszetka A i B – rozpuszczany w litrze wody niegazowanej, roztwór wypijamy w ciągu 1 godziny. Następnie trzeba wypić 1 litr wody, lub klarownego soku.

   Należy pamiętać o zachowaniu odstępu czasowego między zakończeniem picia preparatu a początkiem kolonoskopii około 5-6 godzin.
   W trakcie badania może dojść do konieczności pobrania wycinków do badania histopatologicznego z podejrzanych zmian oraz do usunięcia polipów. Te dodatkowe procedury mogą być , w zależności od formy płatności pacjenta, obcią-żone dodatkowymi kosztami.

Po badaniu:

Jeśli zostały zastosowane środki dożylne znieczulające, zaka-zane jest prowadzenie pojazdu do 24 godz. po badaniu.

Zobacz więcej

Aktualności
6 korzyści 1 decyzja
6 korzyści 1 decyzja

Wybór programu, według którego będzie szczepione Twoje dziecko, należy do Ciebie. Sprawdź dlaczego warto wybrac szczepienia skojarzone 6 w 1.

Dowiedz się więcej
70 lat Unicef Polska
70 lat Unicef Polska

22 listopada podczas uroczystej inauguracji obchodów 70-lecia UNICEF Polska, Centrum Medyczne Damiana otrzymało wyróżnienie przyznawane osobom i firmom zaangażowanym w działania na rzeczUNICEF.

Dowiedz się więcej
Kompresjoterapia
Kompresjoterapia

Profilaktyka  i  leczenie  przewlekłej niewydolności żylnej  kończyn  dolnych.

Dowiedz się więcej
Chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna w CMD Foksal
Chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna w CMD Foksal

W przychodni przy ul. Foksal 3/5 przyjmuje lek. med. Bartłomiej Zoń – specjalista chirurgii plastycznej oraz chirurgii ogólnej.

Dowiedz się więcej
Fakty i mity na temat grypy
Fakty i mity na temat grypy

Jest wiele kontrowersji wokół szczepień przeciwko grypie. O faktach i mitach na temat grypy, dla Ogólnopolskiej Kampanii „Zaszczep się Wiedzą” pisze lek. med. Joanna Pietroń – internista z Centrum Medycznego Damiana.

Dowiedz się więcej
Zapalenie wątroby B i C
Zapalenie wątroby B i C

Wirusowe zapalenia wątroby typu B i C to jedne z najważniejszych problemów medycznych współczesnego świata.

Dowiedz się więcej
WTO - wodorowy test oddechowy
WTO - wodorowy test oddechowy

Na podstawie informacji o zawartości wodoru w wydychanym powietrzu diagnozujemy szereg dolegliwości gastrologicznych i nietolerancji żywieniowych.

Dowiedz się więcej
Operacje przepuklin i niewydolności żylnej
Operacje przepuklin i niewydolności żylnej

Z przyjemnością zawiadamiamy, że od
1 października 2016r. w Szpitalu Damiana rozpoczyna pracę doświadczony zespół chirurgów pracujący na co dzień w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym - WUM.

Dowiedz się więcej
Utrudnienia w dotarciu do Centrum Rehabilitacji
Utrudnienia w dotarciu do Centrum Rehabilitacji

Informujemy o rozpoczęciu kolejnego etapu przebudowy ul. Marynarskiej i możliwych utrudnieniach w dotarciu do Centrum Rehabilitacji Centrum Medycznego Damiana.

Dowiedz się więcej
Wyprzedź meningokoki
Wyprzedź meningokoki

Meningokok jest chorobotwórczą bakterią wywołującą między innymi ciężkie zakażenia inwazyjne, takie jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i sepsa, określane jako inwazyjna choroba meningokokowa.

Dowiedz się więcej
Szpital bez bólu
Szpital bez bólu

Polskie Towarzystwo Badania Bólu przedłużyło certyfikat „Szpital bez bólu” dla Szpitala Damiana.

Dowiedz się więcej
Wirtualna wycieczka - Rehabilitacja
Wirtualna wycieczka - Rehabilitacja

Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wycieczki po Centrum Rehabilitacji dla dzieci i dorosłych przy ul. Cybernetyki 7B.

Dowiedz się więcej
 • Centra Medyczne
 • Centra Medyczne dla Dzieci
 • Centrum Rehabilitacji
 • Szpital
Centrum Medyczne Wałbrzyska

Centrum Medyczne Wałbrzyska

Wałbrzyska 46
02-739 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek: 8:00 - 21:00
Sobota: 8.00 - 17.00

Dowiedz się więcej

Centrum Medyczne Foksa

Centrum Medyczne Foksal

Foksal 3/5
00-366 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek: 7.30-20:00
Sobota: 8:00-15:00

Dowiedz się więcej

Centrum Medyczne Al. Zjednoczenia

Centrum Medyczne Al. Zjednoczenia

Al. Zjednoczenia 36
01-838 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek: 8.00-20.00
Sobota: 8.00-14.00

Dowiedz się więcej

Centrum Medyczne KEN

Centrum Medyczne KEN

Al. Komisji Edukacji Narodowej 85
02-777 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek: 8:00-20:00
Sobota: 8:00-15:00

Dowiedz się więcej

Centrum Medyczne Wałbrzyska

Centrum Medyczne Wałbrzyska

Wałbrzyska 44/46
02-739 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek: 8:00 - 21:00
Sobota: 9.00 – 15.00

Dowiedz się więcej

Centrum Medyczne Al. Zjednoczenia

Centrum Medyczne Al. Zjednoczenia

Al. Zjednoczenia 36
01-838 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek: 8.00-20.00
Sobota: 8.00-14.00

Dowiedz się więcej

Centrum Medyczne KEN

Centrum Medyczne KEN

Al. Komisji Edukacji Narodowej 85
02-777 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek: 8:00-20:00
Sobota: 8:00-15:00

Dowiedz się więcej

Rehabilitacja dla dzieci i dorosłych

Rehabilitacja dla dzieci i dorosłych

Cybernetyki 7b
02-677 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek: 7:00-21:00
Sobota: 8.00-14.00

Dowiedz się więcej

Szpital Damiana - Wałbrzyska

Szpital Damiana - Wałbrzyska

Wałbrzyska 46
02-739 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek: 7:00-21:00
Sobota: 8:00-20:00; Niedziela: 10:00-15:00

Dowiedz się więcej

Szpital Damiana - Oddział Położniczy, Wilanów

Szpital Damiana - Oddział Położniczy, Wilanów

Al. Rzeczypospolitej 5
Warszawa - Wilanów

Bezpośredni kontakt z Oddziałem Położniczym

Tel. (22) 566 23 82
Tel. 602 653 664

Dowiedz się więcej

 

CMD

Centrum Medyczne Damiana Holding Sp. z o.o.

ul. Wałbrzyska 46
02-739 Warszawa

tel. (22) 566 22 22
fax (22) 566 22 00
e-mail: info@damian.pl

Biuro Zarządu

Al. Jerozolimskie 96
00-807 Warszawa

Zadaj Pytanie

Poniższy formularz kontaktowy nie służy do udzielania porad medycznych.

Deklaracja zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych

Deklaracja zgody na przysyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną

Zgoda na przekazywanie treści marketingowych z wykorzystaniem telefonu

Klauzula Informacyjna

* pola wymagane

Bądź na bieżąco, zapisz się do newsletteraNewsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o aktualnych promocjach, wpisz swój adres e-mail:

Copyright © Centrum Medyczne Damiana 2008-2016

Damian Online
Zadaj pytanie
Zamknij
Facebook
YouToobe
Newsletter
Zamknij
Proszę czekać Proszę czekać...