Odchudzanie a oczyszczanie organizmu

(Opracowała: Mgr Anna Lewitt - Dietetyk, Trener Żywienia i Trener Osobisty) Oczyszczanie organizmu z substancji toksycznych i chemicznych powstających w wyniku procesów metabolicznych czy innych ( zatrucia, choroba) znana była od wieków. W starożytności oczyszczanie organizmu byto pewną formą postu i odnowy duchowej, szczególnie popularną wśród mnichów, zakonników czy duchownych...

Odchudzanie a oczyszczanie organizmu

Oczyszczanie organizmu  z substancji toksycznych i  chemicznych powstających w wyniku procesów metabolicznych czy innych ( zatrucia, choroba) znana była od wieków. W starożytności oczyszczanie organizmu było pewną formą postu i odnowy duchowej, szczególnie popularną wśród mnichów, zakonników czy duchownych. Był to sposób umartwiania się poprzez nie spożywanie niektórych pokarmów, w czasie kilku dni lub nawet tygodni. Rozpowszechniona przez zwolenników jogi, naturo-terapeutów i lekarzy medycyny naturalnej w celach zdrowotnych przetrwała w różnych formach do dnia dzisiejszego.

Metoda oczyszczania często stosowana jest obecnie przez ludzi jako forma odchudzania - nic bardziej błędnego!

Oczyszczanie jest to pewna forma głodówki lub ograniczenie spożycia niektórych składników pokarmowych. W zależności od celu eliminuje się konkretne składniki w jadłospisie w różnym czasie. Ten czas jest inny dla produktów zwierzęcych (mięso i jego przetwory), zbożowych oraz warzyw, owoców, ziół i przypraw. Taki proces pozwala na okresowe odciążenie najważniejszych narządów takich jak: żołądek, wątroba, nerki i jelita. To one wykonują najcięższą i nieprzerwaną pracę podczas procesów metabolicznych. Takie oczyszczanie wymaga jednak spełnienia podstawowych warunków: przeprowadzenia badań lekarskich, pełnej kontroli lekarza, dietetyka lub specjalisty żywienia, picia odpowiedniej ilości nie gazowanej  wody. Niezbędny jest również wypoczynek i relaks podczas trwania kuracji. Dodatkowo, wspomaganiem jest spożywanie naturalnych suplementów. Kompleksowy zestaw antyoksydantów, ekstrakt z zielonej lub  czerwonej herbaty, napar z bzu czarnego, mniszka pospolitego, pokrzywy i rumianku, sauna sucha i parowa, kąpiele wodne, ziołowe, masaże lecznicze są elementami dopełniającymi kurację. Musimy być świadomi, że jest to proces skomplikowany i lepiej żeby przebiegał pod fachową opieką. Działalność na własną rękę może spowodować nieprzewidziane skutki.

Odchudzanie czyli spalanie zapasowej tkanki tłuszczowej jest procesem bardzo złożonym i uruchamiającym wieloetapowe reakcje chemiczne i biochemiczne. Spalanie tłuszczu podczas odchudzania doprowadza do zakwaszenia organizmu i wzrostu kwasowości krwi (co można eliminować poprzez zwiększoną ilość wypijanej wody). Wysiłek fizyczny działa w podobny sposób także powodując wzrost zakwaszenia organizmu człowieka, dlatego również wskazane jest picie wody podczas wysiłku. Te dwa procesy dowodzą, że odchudzania nie powinno łączyć się z oczyszczaniem organizmu.
Tylko przez zbilansowaną indywidualnie dietę i odpowiednie ćwiczenia fizyczne, organizm uruchamia rezerwy energetyczne w postaci zapasowej tkanki tłuszczowej  - czyli odchudza. Aby skutecznie pozbyć się zapasowej tkanki tłuszczowej, wraz z ćwiczeniami fizycznymi należy przestrzegać kilku zasad prawidłowego odżywiania. Zasady te są jedyną skuteczną, bezpieczną i naturalną metodą odchudzania bez efektu jo - jo i pozwalają osiągnąć pełen sukces w realizacji tego celu.

Zasady zdrowego i prawidłowego odchudzania:

 • Unikaj zdecydowanie głodówek. Nie mają one nic wspólnego z odchudzaniem. Powstały w celach leczniczych jako krótkoterminowe terapie i tylko tak powinny być traktowane. Dlaczego diety cud trwają zwykle 2–3 tygodnie? Bo tylko tak długo można oszukiwać organizm, że wszystko jest OK. Potem się zbuntuje. Odchudzanie musi być zgodne z fizjologią człowieka,  a ta nie znosi uczucia głodu i oszukiwania organizmu.
 • Jedzenie powinno być możliwie najmniej przetworzone. Unikaj produktów konserwowanych, dosładzanych i smażonych. Obróbka termiczna tak, ale bez tłuszczu zewnętrznego. Mięso i ryby najlepiej gotować na parze lub piec w folii z warzywami. 
 • Jedz dużo różnych kasz, ryżu, ziaren, płatków owsianych, warzyw. Przeciętnie ok. 50 proc. energii powinno pochodzić z węglowodanów złożonych. Warzywa jemy dla naturalnego bogactwa błonnika, minerałów i witamin o pełnej przyswajalności.
 • Nie zapomnij o tłuszczach i białku. Najzdrowsze tłuszcze pochodzą z ryb i roślin (omega 3-6-9). Chude mięsa (drób i ryby) są niezbędne dla zdrowia i budowania mięśni, a nie powodują tycia.
 •  Jedz 5–6 razy dziennie, co 3 godziny. Lepiej częściej, a mniej. Dzięki temu nie będziesz chodzić głodna. Liczba posiłków powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i trybu życia (im dłuższy i intensywniejszy dzień, tym więcej i częściej jesz).
 • Ostatni posiłek jedz około 3 godzin przed snem. Jeśli chodzisz spać o północy, wypadnie ok. 21. W nocy organizm się regeneruje najbardziej. Musi mieć z czego! Co jeść? Porcję 100 g mięsa, najlepiej ryby, łyżkę kaszy, 150 g gotowanych lub świeżych warzyw.
 • Pij dużo wody. 2,5 litra dziennie to minimum. Tak naprawdę powinniśmy pić od 30 do 60 ml wody na kilogram masy ciała dziennie.
 • Unikaj cukrów prostych. Sporo ich ukrytych jest w owocach. Powinnaś je jeść z rana, przed południem lub przed ćwiczeniami, aby organizm miał szansę je spalić. Nigdy nie jemy owoców w godzinach wieczornych.  

Ćwiczenia fizyczne także wspomagają odchudzanie.  

 • Ćwicz co najmniej 2–3 razy w tygodniu. Na początek Trening Kardio na świeżym powietrzu (intensywny marsz lub rower) lub na  specjalnych maszynach aerobowych (1–1,5 godziny).  Rób to w średnim tempie, tak abyś się zbytnio nie zmęczyła. Obliczysz je wg wzoru: 60–80 proc. z (220 – wiek). Jeśli nie masz zegarka z pomiarem tętna, staraj się trzymać przedziału 110–130. Poprawia to wydolność organizmu i skutecznie go odtłuszcza.
 • Po 2–4 tygodniach dodaj odpowiednie ćwiczenia siłowe (najlepiej na maszynach oporowych). Zacznij od kształtowania dołu ciała – te mięśnie są najczęściej używane w codziennym życiu (brzuch, grzbiet, nogi, pośladki, na końcu klatka piersiowa i ramiona).      Zacznij od 3 serii po 15–25 powtórzeń ze średnim obciążeniem (ustaw je tak, aby swobodnie ćwiczyć, nie możesz czuć obciążenia mięśni przy pierwszych 10–15 powtórzeniach, zmęczenie powinnaś odczuć dopiero w 3 serii).

Mgr Anna Lewitt
Dietetyk i Trener Żywienia i Trener Osobisty
Centrum Medyczne Damiana

Aktualności
20% zniżki na szczepienia przeciwko żółtaczce
20% zniżki na szczepienia przeciwko żółtaczce

Zapraszamy do skorzystania z 20% zniżki na szczepienia przeciwko żółtaczce w dniach od 17 do 29 października 2016 r.

Dowiedz się więcej
WTO - wodorowy test oddechowy
WTO - wodorowy test oddechowy

Na podstawie informacji o zawartości wodoru w wydychanym powietrzu diagnozujemy szereg dolegliwości gastrologicznych i nietolerancji żywieniowych.

Dowiedz się więcej
Operacje przepuklin i niewydolności żylnej
Operacje przepuklin i niewydolności żylnej

Z przyjemnością zawiadamiamy, że od
1 października 2016r. w Szpitalu Damiana rozpoczyna pracę doświadczony zespół chirurgów pracujący na co dzień w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym - WUM.

Dowiedz się więcej
Utrudnienia w dotarciu do Centrum Rehabilitacji
Utrudnienia w dotarciu do Centrum Rehabilitacji

Informujemy o rozpoczęciu kolejnego etapu przebudowy ul. Marynarskiej i możliwych utrudnieniach w dotarciu do Centrum Rehabilitacji Centrum Medycznego Damiana.

Dowiedz się więcej
Wyprzedź meningokoki
Wyprzedź meningokoki

Meningokok jest chorobotwórczą bakterią wywołującą między innymi ciężkie zakażenia inwazyjne, takie jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i sepsa, określane jako inwazyjna choroba meningokokowa.

Dowiedz się więcej
Szpital bez bólu
Szpital bez bólu

Polskie Towarzystwo Badania Bólu przedłużyło certyfikat „Szpital bez bólu” dla Szpitala Damiana.

Dowiedz się więcej
Szczepienie przeciwko tężcowi
Szczepienie przeciwko tężcowi

Sezon wiosenno-wakacyjny to czas, kiedy wzrasta liczba przypadków zakażenia tężcem.

Dowiedz się więcej
Wirtualna wycieczka - Rehabilitacja
Wirtualna wycieczka - Rehabilitacja

Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wycieczki po Centrum Rehabilitacji dla dzieci i dorosłych przy ul. Cybernetyki 7B.

Dowiedz się więcej
USG dla dzieci i dorosłych w Al. Zjednoczenia
USG dla dzieci i dorosłych w Al. Zjednoczenia

Miło nam poinformować, że w CM Al. Zjednoczenia pacjentów przyjmuje  lek. med. Mateusz Wereszczyński wykonujący badania USG dzieciom i dorosłym.

Dowiedz się więcej
Ortopedia - dostawowe podanie kwasu hialuronowego
Ortopedia - dostawowe podanie kwasu hialuronowego

Pacjentów z dolegliwościami stawów zachęcamy do skorzystania z leczenia z użyciem kwasu hialuronowego.

Dowiedz się więcej
Badania USG dla dzieci i młodzieży w przychodni przy ul. Foksal
Badania USG dla dzieci i młodzieży w przychodni przy ul. Foksal

W przychodni przy ul. Foksal 3/5, został poszerzony zakres badań ultrasonograficznych dla dzieci i młodych dorosłych (do 20 r. ż.).

Dowiedz się więcej
Akredytacja CMJ dla Centrum Damiana
Akredytacja CMJ dla Centrum Damiana

Centrum Medyczne Damiana jest placówką akredytowaną przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Dowiedz się więcej
 • Centra Medyczne
 • Centra Medyczne dla Dzieci
 • Centrum Rehabilitacji
 • Szpital
Centrum Medyczne Wałbrzyska

Centrum Medyczne Wałbrzyska

Wałbrzyska 46
02-739 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek: 8:00 - 21:00
Sobota: 8.00 - 17.00

Dowiedz się więcej

Centrum Medyczne Foksa

Centrum Medyczne Foksal

Foksal 3/5
00-366 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek: 7.30-20:00
Sobota: 8:00-15:00

Dowiedz się więcej

Centrum Medyczne Al. Zjednoczenia

Centrum Medyczne Al. Zjednoczenia

Al. Zjednoczenia 36
01-838 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek: 8.00-20.00
Sobota: 8.00-14.00

Dowiedz się więcej

Centrum Medyczne KEN

Centrum Medyczne KEN

Al. Komisji Edukacji Narodowej 85
02-777 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek: 8:00-20:00
Sobota: 8:00-15:00

Dowiedz się więcej

Centrum Medyczne Wałbrzyska

Centrum Medyczne Wałbrzyska

Wałbrzyska 44/46
02-739 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek: 8:00 - 21:00
Sobota: 9.00 – 15.00

Dowiedz się więcej

Centrum Medyczne Al. Zjednoczenia

Centrum Medyczne Al. Zjednoczenia

Al. Zjednoczenia 36
01-838 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek: 8.00-20.00
Sobota: 8.00-14.00

Dowiedz się więcej

Centrum Medyczne KEN

Centrum Medyczne KEN

Al. Komisji Edukacji Narodowej 85
02-777 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek: 8:00-20:00
Sobota: 8:00-15:00

Dowiedz się więcej

Rehabilitacja dla dzieci i dorosłych

Rehabilitacja dla dzieci i dorosłych

Cybernetyki 7b
02-677 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek: 7:00-21:00
Sobota: 8.00-14.00

Dowiedz się więcej

Szpital Damiana - Wałbrzyska

Szpital Damiana - Wałbrzyska

Wałbrzyska 46
02-739 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek: 7:00-21:00
Sobota: 8:00-20:00; Niedziela: 10:00-15:00

Dowiedz się więcej

Szpital Damiana - Oddział Położniczy, Wilanów

Szpital Damiana - Oddział Położniczy, Wilanów

Al. Rzeczypospolitej 5
Warszawa - Wilanów

Bezpośredni kontakt z Oddziałem Położniczym

Tel. (22) 566 23 82
Tel. 602 653 664

Dowiedz się więcej

 

CMD

Centrum Medyczne Damiana Holding Sp. z o.o.

ul. Wałbrzyska 46
02-739 Warszawa

tel. (22) 566 22 22
fax (22) 566 22 00
e-mail: info@damian.pl

Biuro Zarządu

Al. Jerozolimskie 96
00-807 Warszawa

Zadaj Pytanie

Poniższy formularz kontaktowy nie służy do udzielania porad medycznych.

Deklaracja zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych

Deklaracja zgody na przysyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną

Zgoda na przekazywanie treści marketingowych z wykorzystaniem telefonu

Klauzula Informacyjna

* pola wymagane

Bądź na bieżąco, zapisz się do newsletteraNewsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o aktualnych promocjach, wpisz swój adres e-mail:

Copyright © Centrum Medyczne Damiana 2008-2016

Damian Online
Zadaj pytanie
Zamknij
Facebook
YouToobe
Newsletter
Zamknij
Proszę czekać...