Zdrowie, to nie tylko brak chorób i niedomagań fizycznych. Istotne jest dobre samopoczucie psychiczne, aby móc zmagać się z trudnościami – nawet tymi niepozornymi.
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia psychologicznego? Szukasz dobrego psychologa w Poznaniu? Pomoc doświadczonych specjalistów psychologii w Poznaniu oferuje Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth.
POZNAJ NASZYCH SPECJALISTÓW |
Spis treści:
- Z jakimi problemami mogę przyjść do psychologa?
- Psycholog Poznań - zadania
- Gdzie umówić się do psychologa w Poznaniu?
- Psycholog czy psychoterapeuta?
- Psycholog czy psychiatra?
- Psychologia – trochę historii
Psycholog Poznań - kiedy udać się na wizytę?
Istnieje wiele powodów dla których warto udać się do psychologa. Psycholog w Poznaniu pomoże uporać się z większymi i mniejszymi kryzysami, wpisanymi w życie i codzienność Pacjentów.
W wielu sytuacjach pomoc najbliższej rodziny czy przyjaciół jest niewystarczająca, dlatego warto zadbać o konsultację u psychologa, osoby postronnej, która obiektywnie oceni i wesprze Pacjenta w jego problemie.
Kryzys w życiu może wiązać się z niedomaganiami w sferze prywatnej, rodzinnej, w związku, w środowisku społecznym czy też w kwestiach ekonomicznych. Wielu Pacjentów zmaga się z trudnymi emocjami, traumatycznymi doświadczeniami, nieuleczalną chorobą, śmiercią bliskich.
Psycholog za pomocą różnych metod zbiera informacje o Pacjencie – dzięki czemu łatwiej jest mu go poznać i zrozumieć mechanizmy funkcjonowania na co dzień. Specjalista weryfikuje cechy osobowości, poziom intelektualny, postawy, zainteresowania i uzdolnienia oraz zaburzenia postępowania w wielu sferach.
Kontakt z psychologiem to m.in.:
- rozmowa,
- wywiad,
- obserwacja,
- udzielenie specjalistycznych zaleceń,
- testy psychologiczne,
- ankiety.
Nie zawsze sytuacja, w jakiej Pacjent się znajduje, musi być nacechowana negatywnymi emocjami. Nierzadko zmiany w życiu wymuszają głębsze zastanowienie się nad sobą, skupieniem nad relacjami i postawami.
Na wizytę u dobrego psychologa w Poznaniu zapraszamy wszystkich, którzy doświadczają zmian i problemów lub chcą porozmawiać o kwestiach takich jak:
- życie zawodowe,
- nadmierny stres,
- podjęcie ważnej decyzji,
- przeżywanie żałoby, straty lub choroby,
- rozwód lub rozpad związku,
- konflikty w relacjach międzyludzkich,
- kryzys w życiu prywatnym.
Życie zawodowe
Czas spędzony w pracy do zwyczajowo kilka do kilkunastu godzin dziennie. Bez względu na to, w jakim trybie pracujemy (stacjonarnie, zdalnie, zmianowo) czy jakie stanowisko zajmujemy w firmie – zakres obowiązków, odpowiedzialności oraz relacje i atmosfera w pracy, mogą być źródłem nadmiernych emocji, problemów, kryzysu.
Jeśli czujemy się wyczerpani, a przez wykonywanie zawodu zaniedbujemy inne sfery życia (np. sprawy rodzinne), warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad własnym szczęściem i obecną sytuacją. Jest to dobry moment, aby skonsultować się z psychologiem. Może się okazać, że praca jest źródłem ciągłego stresu i frustracji, która przenosi się na relacje międzyludzkie lub wpływa na poczucie własnej wartości.
Konsultacja psychologiczna to również rozmowa o kompetencjach zawodowych, celach i oczekiwaniach względem wykonywanej profesji. Pacjenci często stoją przed ważną decyzją o zmianie miejsca zatrudnienia. Przebranżowienie się wymaga poświęcenia, wzbudza poczucie strachu i straty, dlatego wsparcie psychologiczne może punktem zwrotnym w karierze.
Ponadto warto udać się do psychologa, jeśli Pacjent:
- utracił pracę w wyniku zwolnienia dyscyplinarnego lub z innych powodów,
- uległ wypadkowi,
- utracił stabilność finansową – spadek dochodów,
- zmienił lub utracił dotychczasowe stanowisko firmie – zmiana zakresu obowiązków, niższe stanowisko.
Już dziś KUP ONLINE wizytę u psychologa!
Nadmierny stres
Można by rzec, że stres na stałe wpisuje się w codzienność każdego człowieka. Spieszymy się, mamy coraz więcej obowiązków, pokonujemy duże odległości między miejscem zamieszkania, a pracą. Nie lada sztuką jest godzenie życia prywatnego i zawodowego. Zdrowy balans ulega zachwianiu i nawet najmniejszy problem może wywołać lawinę emocji, których nadmiar zakłóci prawidłowe funkcjonowanie organizmu i psychiki.
Stres przyczynia się do zaburzeń psychosomatycznych, pogorszenia i wahań nastroju. Chroniczny stres prowadzi do dezorganizacji i wyczerpania – niejednokrotnie wiąże się z niewystarczającą ilością snu, złą dietą, brakiem aktywności fizycznej.
Warto więc zawczasu pokonywać stres oraz łagodzić jego skutki. Jeśli czujesz, że nadmierny stres jest przyczyną Twoich problemów – zgłoś się po poradę do naszych specjalistów.
Według Skali Stresu Holmes’a i Rahe’a, istnieje szereg czynników krytycznych i traumatycznych, które wywołują silne uczucia:
- wypadek,
- poważna zmiana stanu zdrowia lub zachowania członka rodziny (choroby, wypadki, narkotyki, rażące zachowania itd.),
- rozwód,
- poronienie lub aborcja,
- zerwanie związku z bliską osobą,
- utrata lub zniszczenie osobistej własności,
- rozłąka z małżonką/kiem z powodu problemów małżeńskich,
- zmiana stanu cywilnego rodziców – rozwód,
- powiększenie rodziny – adopcja dziecka,
- choroba lub uraz fizyczny, które „mogą przykuć do łóżka” na okres jednego, tygodnia lub dłużej lub spowodować pobyt w szpitalu,
- poważne kłopoty z prawem powodujące pobyt w więzieniu,
- powiększenie rodziny – zamieszkanie krewnego w Pani/Pana domu,
- duża zmiana sytuacji finansowej, problemy finansowe związane z inwestycjami i/lub spłatą zaciągniętych kredytów.
Nadmierny stres może rodzić wiele pytań pacjenta o: relacje międzyludzkie, sens życia, poczucie sprawczości, przekonanie o własnej wartości i wiele innych, które warto przedyskutować m.in. z psychologiem.
Przeżywanie żałoby, straty lub choroby
We wspomnianym kwestionariuszu stresorów Holmesa i Rahe’a, śmierć bliskich zajmuje najwyższe miejsca: jako przeżycia najbardziej wstrząsające i trudne dla człowieka. Każdy radzi sobie z tymi sytuacjami inaczej, a pomoc ze strony psychologa, może pomóc uporać się z trudnymi doświadczeniami.
- śmierć dziecka,
- śmierć małżonki/ka,
- śmierć matki lub ojca,
- śmierć brata lub siostry,
- śmierć przyjaciółki/przyjaciela.
Rola i zadania psychologa w Poznaniu
Podstawowym zadaniem psychologa w Poznaniu, jest udzielanie wsparcia pacjentom potrzebującym pomocy – tym, którzy odczuwają dyskomfort psychiczny. Dzięki profesjonalnej konsultacji i przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, diagnozuje się dolegliwości i przyczyny ich powstania.
Pacjenci borykają się z różnymi problemami w życiu prywatnym, rodzinnym czy zawodowym. Nie mogą poradzić sobie z traumatycznymi wydarzeniami, zmianą sytuacji życiowej, problemami ze zdrowiem, nagłymi i nieoczekiwanymi wypadkami.
W zawodzie psychologa wyróżnia się m.in. psychologię kliniczną, społeczną, wychowawczą, psychologię pracy oraz psychoterapię. Ustawa z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz.U. 2001 nr 73 poz. 763) w art. 4. 1. określa standardy świadczenia usług psychologicznych, którymi są: diagnoza psychologiczna, opiniowanie, orzekanie, udzielanie pomocy psychologicznej, psychoterapia.
Psycholog to zawód zaufania publicznego, a to oznacza, że specjaliści uzyskują od pacjentów informacje w pełni prywatne, dowiadują się o sprawach intymnych i mają obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. Kierowanie się etyką zawodową oraz posiadanie specjalistycznego wykształcenia jest wpisane w charakter tego zawodu.
Pomoc psychologa jest potrzebna wszystkim tym, którzy chcą poprawić komfort życia psychicznego – niezależnie od tego czy ten stan wywołany jest inną chorobą.
W obecnych czasach rola psychologa wydaje się nieoceniona z uwagi na fakt, że stale jesteśmy narażeni na stres. Dlatego z racji wykonywanego zawodu, psycholodzy powinni udzielać pomocy psychologicznej w każdej okoliczności, która wymaga interwencji. Pomoc może być zarówno indywidualna, jak i grupowa (rodzinna).
Psycholog nie jest lekarzem, ale jest wsparciem, ponieważ w pewnym stopniu zajmuje się diagnozowaniem Pacjenta – na podstawie wywiadu, własnych obserwacji i testów psychologicznych. Choć nie wypisuje recept, zwolnień lekarskich i nie decyduje samodzielnie o terapii, współpracuje ze specjalistami z innych dziedzin nauk medycznych.
W przypadku dalszych konsultacji, w procesie leczenia i rehabilitacji Pacjenta, wsparcie psychologa jest równie nieocenione, ponieważ każda nowa sytuacja wymaga oswojenia, wytłumaczenia i akceptacji. Psycholog wspiera Pacjenta w podejmowaniu decyzji, wysłuchuje wątpliwości, objaśnia wiele istotnych kwestii.
KUP ONLINE |
W jakich problemach pomaga psycholog w Poznaniu?
Problemy, z którymi możesz zwrócić się do psychologa w Poznaniu to m.in.:
- stres,
- wypalenie zawodowe,
- pracoholizm,
- bezsenność,
- niska samoocena,
- problemy w związku,
- anoreksja, bulimia;
- zaburzenia lękowe,
- fobia społeczna,
- alkoholizm i inne uzależnienia,
- syndrom DDA,
- zespół stresu pourazowego,
- nerwica,
- natręctwa,
- depresja,
- i inne.
Ile kosztuje i gdzie umówić się do psychologa w Poznaniu?
Na konsultację z psychologiem można umówić się w:
Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth
ul. Woźna 14, 61-777 Poznań
od poniedziałku do piątku: 9:00 – 20:00
Ile kosztuje wizyta u psychologa w Poznaniu? Koszt konsultacji w MindHealth zaczyna się od 180 zł. * Aby skorzystać z pomocy psychologicznej, nie trzeba mieć skierowania. Należy jednak wcześniej dokonać telefonicznej rezerwacji terminu i zgłosić się na wizytę w wyznaczonym dniu.
* Przedstawiona cena ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.
Psycholog czy psychoterapeuta?
Działania psychologa i psychoterapeuty to dwie różne formy pomocy psychologicznej. Warto udać się do psychologa, jeśli potrzebujemy diagnozy psychologicznej (poradnictwa), doświadczamy różnego rodzaju kryzysów rozwoju, w tym – gdy chcemy utrzymać zdrowie psychiczne. Psycholog wzmacnia dobre strony i pomaga w nabywaniu nowych umiejętności (np. kompetencje miękkie tj. asertywność, samodyscyplina).
Psychoterapia to metoda leczenia zaburzeń zdrowia psychicznego – kłopotów które tkwią wewnątrz nas. Warto skonsultować swój problem z psychoterapeutą i poddać się terapii, jeśli z trudnymi uczuciami nie radzimy sobie już od dłuższego czasu. Psychoterapeuta zajmuje się zaburzeniami i deficytami Pacjenta.
Psycholog czy psychiatra?
Choć specjaliści z zakresu psychologii i psychiatrii zajmują się tą samą problematyką – psychiką człowieka – różni ich mocno zarysowana granica obu profesji.
Psychologia zajmuje się w najogólniejszej definicji mechanizmami i czynnikami wpływającymi na zachowanie i psychikę człowieka. Z koli specjalista z zakresu psychiatrii, ukończył studia medyczne i zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób i zaburzeń natury psychicznej np.:
- choroby psychiczne: depresja, schizofrenia, nerwice, choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), myśli samobójcze,
- zaburzenia lękowe, emocjonalne, odżywiania,
- manie, fobie.
Psychiatra wprowadza i dostosowuje terapię farmakologiczną oraz kieruje na leczenie szpitalne jeśli zaistnieje taka potrzeba.
KUP ONLINE |