Psychoterapia Warszawa - rodzaje, przebieg, cechy dobrego psychoterapeuty

Data publikacji: 06.03.2020 ,Data aktualizacji: 07.12.2022
Czas czytania: 6 minut
psychologia

Jeśli czujesz, że od dłuższego czasu jesteś w nienajlepszej kondycji psychicznej, masz stale obniżony nastrój lub podejrzewasz u siebie jakieś zaburzenia – powinieneś jak najszybciej porozmawiać ze specjalistą zdrowia psychicznego. 

Szukasz dobrego psychoterapeuty w Warszawie? Zastanawiasz się, ile kosztuje psychoterapia indywidualna i jakie są sposoby terapii? Przeczytaj artykuł przygotowany przez naszych ekspertów i umów się na wizytę u psychoterapeuty w Warszawie w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth.

  POZNAJ NASZYCH SPECJALISTÓW  

Spis treści:


Kiedy skorzystać z psychoterapii?

Psychoterapia rozpoczyna się konsultacjami, podczas których psychoterapeuta zbiera wywiad, na temat przyczyn i objawów, które skłoniły Pacjenta do podjęcia terapii.

Do takich problemów zaliczają się:

  • poczucie samotności i niezrozumienia;
  • niesatysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi;
  • zablokowany rozwój osobisty;
  • trudności z uwolnieniem się od traumatycznych przeżyć;
  • długotrwałe problemy zdrowotne.

Na psychoterapię można przyjść również wtedy, kiedy chcemy zmienić coś w swoim życiu, lepiej poznać samych siebie lub zrozumieć wydarzenia z przeszłości oraz ich wpływ na obecną sytuację życiową.

W efekcie psychoterapia pozwala przejąć kontrolę nad własnym życiem, pomaga w nawiązywaniu i utrzymywaniu dobrych relacji z innymi oraz osiągnąć poczucie wewnętrznej harmonii. Pacjenci podczas spotkań z psychoterapeutą, wspólnie wypracowują nowe sposoby lepszego postrzegania siebie samych i otaczającego ich świata.


Na czym polega psychoterapia?

Psychoterapia opiera się przede wszystkim na rozmowie i relacji z terapeutą. Rozpoczyna się od konsultacji, czyli kilku spotkań, w czasie których specjalista zbiera wywiad dotyczący między innymi problemów i objawów, które przywiodły Pacjenta do leczenia. Pogłębia go o historię życia, sytuację rodzinną i relacje, jakie tworzy Pacjent.

Psychoterapia nie polega na pocieszaniu („wszystko będzie dobrze”), czy udzielaniu porad, a na wspólnym dotarciu do istoty problemu. Dzięki rozmowie terapeutycznej Pacjenci patrzą na swoja sytuację z różnych perspektyw. Psychoterapia pomaga dostrzec źródła problemów, wyznaczyć kierunek zmian i przeprowadzić te zmiany.

Psychoterapię można podzielić na etapy:

  • fazą diagnostyczno-motywacyjną, na którą składa się kilka spotkań, podczas których psychoterapeuta i pacjent ustalają oczekiwania i plan działania,
  • właściwą fazę psychoterapii.

Psychoterapia Warszawa - ile kosztuje i gdzie umówić się na wizytę?

Koszt konsultacji psychoterapeuty w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth zaczyna się od 190 zł.*

Na psychoterapię można umówić się w:

MH Racławicka

MindHealth Racławicka

 ul. Racławicka 27, 02-601 Warszawa

Godziny otwarcia:
Pon-Pt: 08:00 - 20:00

MH Nowolipie

MindHealth Nowolipie

ul. Nowolipie 18, 01-005 Warszawa

Godziny otwarcia:
Pon-Pt: 08:00 - 20:00


* Przedstawiona cena ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

KUP ONLINE

 

Ile trwa psychoterapia w Warszawie?

Czas trwania psychoterapii zależy od:

  • rodzaju problemu lub nasileniu objawów,
  • indywidualnych cech Pacjenta,
  • ustalonych celów,
  • modalności (np. terapia poznawczo-behawioralna trwa zwykle krócej, niż psychodynamiczna).

W zależności od potrzeb, psychoterapia może być krótkoterminowa (z góry określa się przybliżoną liczbę spotkań) lub długoterminowa (zazwyczaj bez określenia daty końcowej).

Psychoterapia Warszawa

Metody psychoterapii

Wśród najpopularniejszych metod psychoterapii są:

Terapia psychodynamiczna

Jeden z rodzajów psychoterapii, która opera się na rozmowie. Nurt ten zakłada istnienie nieświadomego życia umysłowego, które może wpływać na jakość życia realnego. Zachowanie człowieka jest efektem sterowania nim przez wewnętrzne, nieuświadomione mechanizmy i ukryte potrzeby. Celem terapii jest lepsze poznanie siebie, swoich możliwości i sposobu radzenia sobie z problemami i własnymi ograniczeniami.

Terapia może nauczyć nas rozpoznawania nieświadomych wzorców wchodzenia w relację z innymi ludźmi oraz utrzymywaniach ich, co daje możliwości na bardziej adektywne spostrzeganie swojej osoby, ułatwia budowanie bardziej satysfakcjonujących relacji, które są oparte na rzeczywistych doświadczeniach.

Terapia psychodynamiczna zazwyczaj trwa długi czas i sprawdza się w leczeniu wielu zaburzeń psychicznych i osobowości, między innymi: zaburzenia nastroju, zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia), zaburzenia lękowe, zespół stresu pourazowego. Leczy z chorobliwej nieśmiałości, dominującego smutku, agresji i poczucia nieszczęścia. Może być skuteczna w wychodzeniu z uzależnienia.

Terapia humanistyczna

Terapia opiera się na założeniu, że w każdym człowieku leży duży potencjał, który powinien być wykorzystany do samorozwoju. W terapii humanistycznej zakłada się traktowanie każdego chorego podmiotowo, empatycznie, z bardzo dużym zrozumieniem. Uważa się, że problemy każdego człowieka mogą brać się z tego, że stosuje się do nieodpowiednich wartości i norm, które kłócą się z jego prawdziwymi potrzebami.

Terapia może być krótko- jak i długoterminowo. Jej długość zależy od skali i rodzaju problemu, z którym pacjent przychodzi do psychoterapeuty. Terapia humanistyczna pozwala na wyjście z trudnych sytuacji. Jest dedykowana pacjentom cierpiącym na nerwice, depresję, stany lękowe czy zaburzenia odżywiania. Terapia może pomóc uporać się z trudnymi doświadczeniami z dzieciństwa. Pomaga również w budowaniu zdrowego i normalnego związku, poprawia relację z innymi ludźmi.


Już dziś KUP ONLINE wizytę u psychoterapeuty!


Terapia systemowa

Jest to rodzaj terapii, który służy przede wszystkim opanowaniu problemów, które pojawiają się w rodzinach, małżeństwach czy związkach partnerskich. Psychoterapia skupia się na funkcjonowaniu całych systemów, jakimi są rodzina, ale i jej mniejsze elementy – z terapii mogą korzystać rodzice z dziećmi, jak i również sami małżonkowie. Celem terapii jest poprawa relacji między osobami znajdującymi się w danym „systemie” (rodzinie, małżeństwie, związku). Najważniejsze jest usprawnienie komunikacji, nakreślenie struktury oraz wprowadzanie zasad, co będzie skutkowało tym, że system będzie działał prawidłowo.

Czas psychoterapii systemowej jest bardzo zróżnicowany i zależny od problemu. Może trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat. Terapia ma swoje zastosowanie w rozwiązywaniu problemów małżeńskich czy wychowawczych, ale również w trudnych sytuacjach rodzinnych, tj. choroba lub śmierć członka rodziny, rozwód.

Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna skupia się na diagnozie oraz zmianie dysfunkcyjnych zachowań i przekonań, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ten rodzaj terapii wywodzi się z behawioryzmu, czyli koncepcji zakładającej, że zaburzenia zachowania są efektem wyuczonych reakcji na różne bodźce. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest oduczenie pacjenta nieprawidłowych reakcji oraz wypracowanie nowych zachowań i zmiany sposobu myślenia. Dzięki edukacyjnemu podejściu do terapii pacjent nabywa umiejętności, dzięki którym będzie mógł sam rozwiązywać swoje problemy.

Terapia jest nastawiona na konkretny cel, dlatego też jest najczęściej krótkoterminowa. Ten rodzaj terapii jest najbardziej skuteczny w leczeniu depresji i lęków. Świetnie się też sprawdzi w leczeniu zaburzeń odżywiania, zaburzeń osobowości oraz zespołu stresu pourazowego.

Psychoterapia Gestalt

Jest to rodzaj psychoterapii humanistycznej, która opiera się na poszerzaniu świadomości człowieka. Im bardziej człowiek świadomy, tym bardziej doświadcza swoich możliwości, jest wolny i lepiej radzi sobie z problemami. Celem terapii jest zwiększenie tej samoświadomości, aby pacjent mógł czerpać radość z życia oraz wskazanie, jak rozwiązywać problemy, wykorzystując własne możliwości i wewnętrzną siłę. Dzięki terapii pacjent będzie mógł lepiej siebie poznać, odkryć swój potencjał, pozbyć się stereotypów na swój temat oraz stać się świadomy swoich ograniczeń, co w efekcie ułatwi mu funkcjonowanie oraz poprawi ogólną jakość życia. Psychoterapia Gestalt jest to terapia długoterminowa, która może trwać od roku do nawet kilku lat.


Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach

Głównym założeniem tej metody jest skoncentrowanie się na celu rozwiązania danego problemy, ale nie na analizowaniu zdarzeń, które stał się źródłem problemów. Terapia ta koncentruje się na uzyskaniu jak najszybszego efektu, więc musi trwać maksymalnie krótko. Terapia może pomóc pacjentom w uporaniu się z problemami z przeszłości oraz skupieniu się na sukcesach i dokonaniach.

Umów się na spotkanie z psychoterapeutą w jednej z warszawskich placówek i zacznij żyć w zgodzie ze sobą!

KUP ONLINE