Jak rozmawiać z dziećmi o rozwodzie?

To pytanie zadają prawie wszyscy rozstający się rodzice. Jest to bardzo trudny temat. Ta sytuacja sprawia, że zmienia się dotychczasowy świat, nie tylko rozwodzącej się pary, ale również dzieci. Czy da się je przed tym uchronić? Nie poranić? Przygotować? Jak i kiedy o tym zakomunikować? Pytań rodzi się wiele.
Jak rozmawiać z dziećmi o rozwodzie

Kiedy powiedzieć o rozstaniu?

Wtedy, gdy decyzja zapadła i wiemy, że jest nieodwracalna. Nie należy długo zwlekać, unikanie tematu nie chroni dzieci jakby się mogło wydawać, one wyczuwają emocje dorosłych. Czują, że coś się dzieje, nie wiedzą co, odczuwają silny niepokój, tracą poczucie bezpieczeństwa. Przede wszystkim więc trzeba uznać fakt, że nie da się dziecka zupełnie uchronić przed cierpieniem, ale z drugiej strony należy mu udzielić możliwie jak najlepszego wsparcia.

Jak stworzyć odpowiednie warunki do rozmowy?

Ważne jest, aby się do tej rozmowy przygotować. To nie powinna być spontaniczna, zaaranżowana pod wpływem impulsu sytuacja, ale odpowiednio zaplanowana i przemyślana. Trzeba zadbać o bezpieczne, spokojne miejsce oraz o czas. Najlepiej, jeśli tę informacje przekazują oboje rodzice. Jeśli konflikt pomiędzy nimi jest bardzo żywy i intensywny, tak często się zdarza w sytuacji rozstania, dla dobra dziecka należałoby chociaż na chwilę zawiesić broń.

Jak rozmawiać z dziećmi o rozwodzie

Co należałoby uwzględnić w takiej rozmowie?

Najprościej można to ująć w czterech punktach:

 • Zakomunikować o rozstaniu
  W prosty sposób, adekwatny do wieku dziecka, bez wciągania w rozgrywki dorosłych. Można powiedzieć, np. że takie sytuacje się zdarzają, że dorośli czasem się rozstają, że zawsze jest to trudne.
 • Zapewnić o miłości do dziecka
  Pokreślić, że rozwód to rozstanie małżonków, nie rodziców i nie powoduje, że przestaje się kochać dziecko. Przyrzec, że rodzicem jest się na zawsze.

Już dziś KUP ONLINE wizytę u psychologa dziecięcego!


 • Nie lekceważyć uczuć dziecka, dać mu do nich prawo
  Trzeba pamiętać, że dzieckiem mogą targać ambiwalentne uczucia. Mogą się pojawić gwałtowne reakcje, płacz, złość. Dziecko ma prawo do nich prawo, trzeba je przyjąć, wytrzymać, nie zaprzeczać, nie lekceważyć, starać się zrozumieć.
 • Powiedzieć jak będzie wyglądała sytuacja po rozwodzie
  Wyjaśnić co się zmieni, z kim dziecko będzie mieszkało i gdzie, jak będzie wyglądał kontakt z drugim rodzicem.

Jedna rozmowa z pewnością nie rozwiąże wszystkich problemów. Rozwód rodziców jest dla dziecka ogromnie trudną zmianą, w zasadzie końcem dotychczasowego świata. Aby w miarę bezpiecznie przejść przez ten kryzys warto zapewnić zarówno sobie, jak i dziecku odpowiednią pomoc u profesjonalisty – psychologa dziecięcego, psychoterapeuty.

KUP ONLINE
autor Mgr Marta Kobylińska, psycholog w Centrum Medycznym Damiana
Data dodania 30.06.2019
Data ostatniej aktualizacji 29.11.2021